Jak poradzić sobie z nastolatkiem, który nie chce rozmawiać?

Wypróbuj te 7 słów.
Jak poradzić sobie z nastolatkiem, który nie chce rozmawiać?
fot. istock.com
10.12.2020
Dominika Stanisławska

Już przed COVID-19 bycie nastolatkiem było ciężkie. Teraz, gdy trwa nauka zdalna, a nastolatki rzadziej się widują, całe ich życie przeniosło się do sieci. Widzisz, że twoje dziecko przechodzi trudne chwile, to na pytanie o samopoczucie albo wzrusza ramionami albo zaczyna trzaskać drzwiami? Spróbuj rozpocząć rozmowę innym sposobem niż zazwyczaj.
Zobacz więcej: 
Pandemia COVID-19 zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i młodzieży

Jak szybko zacząć się komunikować z nastolatkiem?

Zanim przejdziesz do monologu, który twój nastolatek zignoruje, zrób coś, aby twoje dziecko podniosło głowę znad telefonu. Spokojnym i zachęcającym tonem, jak tylko potrafisz, powiedz: „Zraniony, przestraszony, zły, zawstydzony, sam, samotny, zmęczony… wybierz jedno”. Następnie, gdy zareaguje jedną z emocji, możesz odpowiedzieć „opowiedz mi o tym”. Dlaczego to działa? Jest łatwym wprowadzeniem do wielu innych tematów. Ponadto zamiast mówić “Powiedz, co się dzieje!” nastolatek sam ci mówi, co się dzieje i przypisuje słowo do tego, co czuje. 
Ponadto zamiast mówić “Powiedz, co się dzieje!” nastolatek sam ci mówi, co się dzieje i przypisuje słowo do tego, co czuje. 
fot. istock.com

Jak dostrzec, że dzieje się coś złego?

Zasadniczo jest to łatwe, jednak rodzice często ignorują sygnały dzieci. Gorsze oceny w szkole, przemęczenie i spanie w dzień nie oznaczają od razu, że dziecko jest leniwe. Niestety, ale wielu dorosłych do tej pory nie potrafi zrozumieć, czym jest depresja u nastolatka. Kiedy dziecko przychodzi i mówi, że czuje się dziwnie, nie potrafi sobie poradzić, to warto uwierzyć na słowo, a nie zbywać lub lekceważyć. Najczęściej rodzice w tej sytuacji mówią “Przestań”, “Miałam gorzej i dałam radę”, “Poucz się to ci przejdzie”. W ten sposób dziecko traci zaufanie do rodzica i kiedy czuje się coraz gorzej,nie przyjdzie po pomoc, bo już raz zostało zignorowane. Nastolatek pozostaje z problemem sam, ale udaje, że wszystko jest w porządku.
Zobacz więcej: 
Chcesz być szczęśliwa? Oto sposób naukowców!

Objawy depresji u nastolatka

Rodzice mogą mieć problemy z rozpoznaniem depresji u swojego dziecka, bo zły nastrój zrzucają na burzę hormonów i “taki okres”. Warto jednak zainteresować się samopoczuciem swojego dziecka, zwłaszcza gdy dostrzeżemy brak motywacji, chroniczne zmęczenie, problemy z nauką, ataki gniewu. Jeśli objawy utrzymują się od kilku tygodni warto zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie