Pandemia COVID-19 zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i młodzieży

Duńskie Centrum Psychiatrii prezentuje badania.
Pandemia COVID-19 zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i młodzieży
fot. istock.com
04.12.2020
Dominika Stanisławska

Wiele dzieci i młodych ludzi cierpiących na nerwicę natręctw ocenia, że objawy tej choroby, a także objawy lękowe i depresyjne nasiliły się nasiliły się podczas pandemii COVID-19 – wynika z duńskiego badania, które opublikowało pismo „BMC Psychiatry”.
Zobacz więcej: Jak nastolatki znoszą ograniczenia związane z epidemią?

COVID-19 zaostrza objawy depresji i nerwicy natręctw

Do takich wniosków doszli naukowcy w Uniwersytetu w Aarhus w Danii oraz duńskiego Centrum Psychiatrii Dzieci i Nastolatków. Wiosną 2020 r. wysłali oni ankiety do dwóch grup dzieci i młodych ludzi, w wieku 7. Do 21. lat, które miały postawioną diagnozę zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych w dwóch różnych ośrodkach. U większości badanych chorobę wykryto lata wcześniej. Wypełnioną ankietę wysłało 102 pacjentów.

 - Choroba, jaką jest nerwica natręctw, jest szczególnie interesująca do badania w kontekście pandemii COVID-19. Wyraża się na wiele różnych sposobów klinicznych, włączając w to lęk o zdrowie, strach przed bakteriami i brudem oraz nadmierne mycie rąk czy stosowanie środków do dezynfekcji. Dlatego, ważne jest zbadanie, w jaki sposób tak istotny kryzys może wpłynąć na objawy, częstość występowania i postępy tej choroby - skomentowała główna autorka pracy Judith Nissen.
Dlatego, ważne jest zbadanie, w jaki sposób tak istotny kryzys może wpłynąć na objawy, częstość występowania i postępy tej choroby - skomentowała główna autorka pracy Judith Nissen.
fot. istock.com

Niemal połowa dzieci i młodzieży z jednej grupy oceniła, że ich objawy nerwicy natręctw się nasiliły. U jednej trzeciej pogorszyły się objawy depresji i również u jednej trzeciej nasiliły się lęki, a u jednej piątej doszło do nasilenia zarówno depresji jak i lęków. W drugiej grupie dzieci i młodych ludzi aż 73 proc. zaznaczyło, że objawy choroby uległy pogorszeniu, ponad połowa uznała, że nasiliły się lęki, a 43 proc., że nasiliła się depresja.
Zobacz więcej: Jak zachować spokój podczas pandemii COVID-19?

Zdaniem autorów pracy wskazuje ona, że dzieci z nerwicą natręctw są podatne na kryzysy, takie jak pandemia COVID-19 i że objawia się to zwłaszcza lękiem przed tym, że stanie się coś złego, w tym np.: że stracą bliską osobę. A ponieważ kryzys związany z pandemią jeszcze nie minął, dlatego bardzo istotne jest, aby skoncentrować się na dobrostanie dzieci z nerwicą natręctw, jako grupie szczególnie podatnej na skutki kryzysu, podsumowała Nissen.
źródło: PAP

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie