Jak rozmawiać z dziećmi na tematy tabu?

Nie zawsze jest łatwo odpowiadać na pytania.
Jak rozmawiać z dziećmi na tematy tabu?
fot. istock.com
20.11.2020
Dominika Stanisławska

W Polsce coraz śmielej mówi się na takie tematy tabu jak seksualność. Warto jednak uświadomić sobie, że poza seksem takimi tematami są też śmierć i choroby – zwłaszcza psychiczne. Udzielanie właściwych odpowiedzi jest zadaniem rodziców, chociażby dlatego że dzięki temu dziecko będzie mogło poradzić sobie z ciężkimi sytuacjami w przyszłości. Jak to zrobić, aby dziecko wyniosło z rozmowy jak najwięcej?
Zobacz więcej: TOP 10 "porad", które doprowadzają każdą mamę do czerwoności!

Dlaczego rodzicom tak trudno rozmawiać na niektóre tematy?

Przede wszystkim rodzice nie zawsze są przygotowani na niektóre pytania dzieci. „Skąd się biorą dzieci” jest już tak nagłośnione, że każdy rodzic wie, jak rzetelnie odpowiedzieć. Gorzej, gdy pytanie dotyczy śmierci, choroby lub niepełnosprawności. Boimy się, że zranimy nasze dzieci albo one po rozmowie będą przygnębione po zrozumieniu faktów. Wolimy milczeć, niż opisać rzeczywistość słowami. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie słowa pozwalają poradzić sobie z cierpieniem.
Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie słowa pozwalają poradzić sobie z cierpieniem.
fot. istock.com

Jak najlepiej poradzić sobie z trudnym pytaniem dziecka?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jeśli nie czujemy się gotowi do natychmiastowej odpowiedzi, możemy łatwo wyjaśnić dziecku, że jego pytanie jest bardzo ważne, ale potrzebujemy czasu, aby przygotować najlepszą odpowiedź. Przygotuj odpowiedź, która pomoże wyjaśnić dziecku jakiś konkretny temat. Najlepiej korzystać z książek, ponieważ książki są cennymi zasobami. Zawierają słowa, których nie możemy znaleźć tak od razu, gdy tylko usłyszymy pytanie. Nawet obejrzenie filmu, który dotyczy tego konkretnego tematu, może być dobrym pomysłem, o ile później porozmawiacie o tym razem.
Zobacz więcej: Dlaczego kobiety wolą mieć córki?

Dlaczego warto odpowiadać na pytania dzieci?

Trudne pytania wynikają z chęci odkrywania świata. Jeśli dziecko przychodzi i zadaje pytanie, to znaczy, że jest też gotowe na odpowiedź. To dorośli biorą odpowiedzialność za udzieloną odpowiedź, ale nie tylko. Pokazują również, że są osobami kompetentnymi, do których zawsze można się zwrócić po pomoc. Dorosły, który pokazuje, że nie boi się pytań dziecka, jest osobą wiarygodna. W przypadku braku odpowiedzi dorosłego, dziecko uwierzy, że w pewnych sprawach będzie musiało samo znaleźć odpowiedz i najczęściej zacznie jej szukać w internecie lub wśród kolegów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie