Dlaczego powinnaś mówić „nie” w różnych sytuacjach?

Pozbądź się poczucia winy.
Dlaczego powinnaś mówić „nie” w różnych sytuacjach?
fot. istock.com
03.11.2020
Dominika Stanisławska

Ważne jest, aby możliwościom, które sprawiają ci radość powiedzieć „tak”, ale tak samo ważne jest, aby umieć powiedzieć „nie”, gdy wymaga tego sytuacja. Mówienie „nie”, gdy jesteś matką może wydawać się niemożliwe, ale w rzeczywistości wcale nie jest takie trudne. Kwestia dotyczy nie tylko tego, że maślanym oczom dziecka ciężko się oprzeć, ale także innych dorosłych, którzy mogą prosić cię o pomoc, nie wiedząc, że twój grafik i tak jest napięty. Jak odmawiać bez poczucia winy?
Zobacz więcej: Co tak naprawdę wpędza mamy w chroniczny smutek?

Praca, dzieci, dom… i poczucie winy

Wielu osobom wydaje się, że matki muszą być na każde zawołanie. Z jednej strony kobiety, które nie pracują na pełen etat lub wcale nie pracują powinny mieć czas na wszystko. Niestety, osoby, które myślą, iż matki „powinny” zapominają o tym, że nie każda mama może mieć ochotę na wykonywaniu wielu czynności. Presja społeczna, która ciąży na mamach jest na tyle duża, że kobiety często wpadają w poczucie winy. Z jednej strony taka kobieta ma czas na zrobienie czegoś, ale zwyczajnie nie ma ochoty – i nie ma w tym nic złego. Z drugiej strony są kobiety, które pracują, wychowują dzieci i zajmują się domem. Ta grupa pań również wpada w poczucie winy, bo według społeczeństwa za mało czasu poświęcają na dzieci. Warto dodać, że poza tym, że kobieta ma dziecko, nadal pozostaje kobietą i nikt jej tej kobiecości nie może odebrać, dlatego nie ma nic złego w zajmowaniu się tylko sobą, a nie poświęcaniu się całkowicie dzieciom.
Warto dodać, że poza tym, że kobieta ma dziecko, nadal pozostaje kobietą i nikt jej tej kobiecości nie może odebrać, dlatego nie ma nic złego w zajmowaniu się tylko sobą, a nie poświęcaniu się całkowicie dzieciom.
fot. istock.com

Prośby innych a twój czas, jak odmawiać ludziom?

Zanim zaczniesz mówić „nie” musisz uświadomić sobie skąd negacja wypływa. Jeśli nie masz czasu, ochoty, nie lubisz czegoś robić to masz odpowiedź. Będziesz w stanie uzasadnić każdą swoją wypowiedź. Jeśli nie masz czasu na zorganizowanie kiermaszu w szkole lub pilnowania dzieci twojej koleżanki to po prostu o tym powiedz. Nie każdy zawsze znajduje czas dla własnego dziecka, a co dopiero dla obcego. Nie należy wstydzić się tego, że wszyscy żyjemy w pędzie. Mówienie „nie” nie opiera się jednak tylko kwestii dzieci. To również konflikt z teściami – najczęściej teściową. Jeśli wiesz, że każda dłuższa wizyta teściów, to kłótnie i nerwy obu stron spróbuj porozmawiać ze swoim partnerem na ten temat. Powiedz, obok jakich sytuacji nie przejdziesz obojętnie i poproś o wsparcie. W końcu teściowie to gości, którzy powinny dostosować się do zasad panujących w waszym domu.
Zobacz więcej: 7 kłamstw, które oddalają nas od szczęścia

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie