Jak sobie radzić z prześladowaniem? Poradnik dla rodziców!

Jak pomóc własnemu dziecku?
Jak sobie radzić z prześladowaniem? Poradnik dla rodziców!
fot. istock.com
13.10.2020
Dominika Stanisławska

Przemoc to nie tylko problem nastolatków. Problemy z prześladowaniem, dokuczaniem, wyśmiewaniem zdarzają się już coraz częściej, w coraz młodszych klasach. Znęcanie się nad rówieśnikami może przejawiać się na wiele sposobów – od plotek po przemoc fizyczną. Jak rozmawiać z dzieckiem na temat przemocy? Jak pomóc swojemu dziecku, jeśli wiemy, że jest ofiarą? Jak reagować, i jak rozmawiać z pedagogami?
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy dziecko jest agresywne?

Objawy zastraszenia, jak rozpoznać, kiedy dziecko jest ofiarą?

Jeśli twoje dziecko jest prześladowane, możesz to łatwo poznać po dolegliwościach fizycznych. Są to głównie niechęć do szkoły, bóle brzucha, biegunka, wymioty, niechęć do szkoły. Dręczenie jest w każdej szkole, a problem należy rozwiązać u prześladowcy, a nie ofiary. Chociaż rozmowa z własnym dzieckiem jest trudniejsza niż z prześladowcą – warto ją podjąć. Zadawaj pytania, nie oceniaj, szukaj przyczyny problemu. Jednocześnie naucz swoje dziecko stawiania się oprawcy.
Zadawaj pytania, nie oceniaj, szukaj przyczyny problemu.
fot. istock.com

Jak nauczyć swoje dziecko pewności siebie?

Zawsze pamiętaj, że podstawą pewności siebie jest patrzenie drugiej osobie prosto w oczy. Jeśli twoje dziecko jest ofiarą, nie pozwól, by miało wzrok wbity w podłogę. Prześladowca to też człowiek, który ma swoje obawy, więc warto zwrócić na to uwagę. Aby czuć przed kimś respekt, wystarczy czasami jedno zdanie. Wśród nastolatków zastraszanie i przemoc mają wiele objawów. O ile kiedyś była to tylko szkoła, to teraz wiele agresji przeniosło się do internetu. Tu warto użyć opcji, które oferuje wiele portali społecznościowych i zgłaszać konta oraz komentarze, które propagują mowę nienawiści.
Zobacz więcej: Jak rozmawiać z nastolatkiem, żeby obeszło się bez awantur?

Jak powstrzymać dręczenie?

Jeśli próby rozmowy z własnym dzieckiem nie przynoszą pożądanych efektów, czas na cięższe działa. Rozmowa z pedagogiem i dyrektorem, w której uczestniczą obie strony powinna załatwić konflikt. Można też zgłosić przestępstwo na policję i do kuratorium. Często prześladowca gnębi więcej osób niż jedną. Warto zrobić małe dochodzenie, bo może się okazać, że inne osoby mają ten sam problem. Wtedy szkoła jest zobowiązana do reakcji – chociaż w polskich realiach różnie to bywa!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie