Co tak naprawdę wpędza mamy w chroniczny smutek?

Chociaż depresja jest tuż obok nas, to nadal bardzo mało mówi się o depresji u matek.
Co tak naprawdę wpędza mamy w chroniczny smutek?
fot. istock.com
29.09.2020
Dominika Stanisławska

Wszystko za sprawą filozofii, która towarzyszy nam wszystkim od pokoleń. Jak masz dziecko, to nie możesz czuć się źle. Już teraz tylko żyjesz dla dziecka, a cały świat bacznie obserwuje każde twoje poczynania. Kilka takich małych błędów i wielkich osądów wpędza matki w depresję. 
Zobacz więcej: Baby blues. Jak sobie z nim poradzić?

Co powoduje złe samopoczucie psychiczne?

Najważniejszą rzeczą jest chyba ignorowanie matki. Całą ciążę na kobiety się uważa, bo bardziej interesuje wszystkich dziecko, a później… Znów wszyscy bardziej zajmują się dzieckiem, tylko jest już mniej przyjemnie. Uwagi na temat przewijania, karmienia i kąpieli potrafią wpędzać w poczucie winy – dajcie matkom szanse na popełnianie błędów i poprawianie ich. Ważne jest też to, żeby zająć się nie tylko maleństwem, ale też kobietą. Czasami to właśnie ona potrzebuje więcej opieki niż maluszek.
Znów wszyscy bardziej zajmują się dzieckiem, tylko jest już mniej przyjemnie.
fot. istock.com

#1 Brak kontaktu ze światem

Kilkanaście godzin dziennie z dzieckiem może doprowadzić do rozpaczy. O ile bycie matką jest fantastyczne, o tyle trzeba też pamiętać, że przebywa się z człowiekiem, który nie mówi i nic nie rozumie. Bardzo ważną sprawą jest kontakt z ludźmi. Zaproś koleżanki do siebie, jeśli one zapraszają cię na miasto to weź dziecko i idź. Jeśli masz rozsądne przyjaciółki, to na pewno zrozumieją, dlaczego przyszłaś z dzieckiem. Najważniejsze, aby nie siedzieć dzień w dzień po kilkanaście godzin samej.

#2 Presja odchudzania

Ciężko oczekiwać od przeciętnej kobiety, że tuż po porodzie będzie miała figurę sprzed ciąży. Okres połogu jest bardzo trudny, dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych. Świeżo upieczona mama potrzebuje czasu na uporządkowanie świata wokół siebie i dziecka, dlatego nie od razu przystąpi do ćwiczeń i diety. Nawet, jeśli zajmie jej to więcej czasu, to nie warto wytykać kilku nadprogramowych kilogramów. Źle to świadczy nie tyle o matce, co o ludziach, którymi się otacza.
Zobacz więcej: Czy polskie mamy są sfrustrowane i wypalone?

Depresja u matki to nieszczęśliwe dziecko

Prawda jest taka, że jeśli mama jest nieszczęśliwa, to dziecko też takie będzie. Matka jest najważniejsza osobą, ale, aby tak się stało musi mieć siłę na wspólne zabawy i spędzanie czasu. Ciężko wymagać od kobiety po kilkugodzinnym maratonie między kuchnia a solone, że ciągle będzie tryskać energią. Każdy musi się w końcu zregenerować, a wychodne dwa razy w miesiąca da się zorganizować. Skoro partner potrafi, to dlaczego nie ułatwi tego swojej partnerce?

SONDA
Czujesz chroniczne zmęczenie?
Czujesz chroniczne zmęczenie?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie