Jak rozmawiać z partnerem żeby słuchał?

Trudna sztuka konwersacji w związku. Sprawdź, czy może stać się łatwa.
Jak rozmawiać z partnerem żeby słuchał?
fot. istock.com
24.09.2020
Dominika Stanisławska

Rozmowy w związku są trudne. Zwłaszcza, gdy widzimy, że druga strona nas nie słucha. Jeszcze gorzej jest, gdy partner patrzy, a potem mówi coś, co powoduje kłótnie. Chcesz uniknąć takich sytuacji? Sprawa jest prosta, aby nas słuchano, trzeba wiedzieć, co chcemy powiedzieć. Inaczej możemy tylko doprowadzić do konfliktów i niepotrzebnych zgrzytów.
Zobacz więcej: Randki samotnej matki. Jak randkować żeby nie spłoszyć faceta?

Jak rozmawiać z partnerem żeby słuchał?

#1 Musisz wiedzieć, co chcesz powiedzieć

Zanim przyjdziesz do niego i zaczniesz mówić, najpierw zastanów się co chcesz powiedzieć i w jaki sposób chcesz powiedzieć. Jeśli będziesz przerzucać winę na niego, to albo zamknie się w sobie albo doprowadzisz do kłótni. Od początku trzeba mówić konkretnie, a nie owijać w bawełnę.
Do tego, jeśli powiesz, jak się czujesz w konkretnych sytuacjach, to na pewno zostaniesz zrozumiana.
fot. istock.com

#2 Mów, czego chcesz

Mówienie o swoich potrzebach, to nie przejaw egoizmu, ale jasne określanie siebie. Jeśli powiesz, że oczekujesz konkretnych rzeczy, a nie będziesz rzucała oskarżeniami, to na pewno zostaniesz wysłuchana. Do tego, jeśli powiesz, jak się czujesz w konkretnych sytuacjach, to na pewno zostaniesz zrozumiana. Powiedz, czego oczekujesz od waszego związku i co można usprawnić. Nie próbuj też załatwić kilku spraw na raz - jedna rozmowa, jedno rozwiązanie.

#3 Kto pyta nie błądzi

Za każdym razem zadawaj pytania, czy zrozumiał i czy chce o coś zapytać. Warto zachęcać do zadawania pytań, aby uniknąć nieporozumień. Oszczędzi to nerwów obu stronom. Poza tym, nikt nie lubi jak się na niego krzyczy, więc nie podnoś głosu przy rozmowie, tylko bądź opanowana. Krzyk w rozumienia faceta oznacza wyrzuty i narzekania, a przecież nie tego chcesz. Kiedy on zbierze się w końcu na zadanie pytania lub zacznie coś mówić, to nie przerywaj. Daj mu skończyć i dopiero potem się ustosunkuj.
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy dziecko nie lubi twojego partnera?

#4 Upewnij się, że wszystko jest jasne

Jeśli rozmowa dotyczy długiego i złożonego tematu, to za każdym razem upewniaj się, czy wszystko jest jasne. Jeśli nie, to wyjaśnij wszystko prostszymi słowami. Mężczyźni nie potrzebują abstrakcyjnych pojęć, tylko konkretów. Jeśli zaczniesz używać metafor to możesz być pewna, że on nie zrozumie.

#5 Podejdź do rozmowy z uśmiechem

Nikt nie lubi ludzi, którzy na wstępie mają pretensje lub się nie uśmiechają. Jeśli chcesz zostać wysłuchana, a co więcej - jeśli chcesz, aby twoje prośby zostały spełnione, to podejdź do swojego partnera z uśmiechem. Uśmiech rodzi uśmiech. Warto pamiętać o tej zasadzie przy rozmowach.

SONDA
Czy twój partner cię słucha?
Czy twój partner cię słucha?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie