Co zrobić, gdy dziecko jest agresywne?

Powody agresji u twojego dziecka mogą być różne.
Co zrobić, gdy dziecko jest agresywne?
fot. istock.com
23.09.2020
Dominika Stanisławska

Agresja u dziecka może być spowodowana różnymi czynnikami. Jeśli twoje dziecko bije ciebie lub swoich rówieśników albo jest agresywne w inny sposób, np.: szczypie, trzeba problem rozwiązać. Złośliwe dziecko też będzie problematyczne. Jak sobie poradzić z agresją u dzieci w różnym wieku? Z czego wynika agresja?
Zobacz więcej: Życzliwość czy strach? Jak te dwa zjawiska mają się do siebie?

Przyczyny agresji u dziecka

W inny sposób agresywny jest dwulatek, a w inny siedmiolatek. Rodzice mogą uznać, że dziecko jest agresywne, w momencie bicia opiekunów, kiedy nie chce zrobić czegoś, co oni chcą, aby zostało zrobione. Pierwszy bunt pojawia się w 2 roku życia. Dziecko uczy się wtedy mówić "nie" i "nie chcę". Nie musi to oznaczać od razu agresji. Jednak problem pojawia się, gdy gryzie, krzyczy, kopie i może zrobić krzywdę sobie lub komuś obok. Jeśli obserwujemy takie zachowania coraz częściej trzeba szukać problemów w domu albo w przedszkolu. Często dziecko, które ogląda bajki i widzi zachowania bohaterów przenosi to na grunt prawdziwego życia. Warto zastanowić się też, czy w przedszkolu dzieci nie biją się między sobą lub sobie nie dokuczają. Inną przyczyną może być to, że my zaniedbaliśmy w ostatnim czasie dziecko, a teraz ono brak uwagi rekompensuje sobie w ten sposób.
Warto zastanowić się też, czy w przedszkolu dzieci nie biją się między sobą lub sobie nie dokuczają.
fot. istock.com

Jak sobie poradzić z agresywnym dzieckiem?

Przede wszystkim jeśli dziecko cię bije, trzeba ukrócić takie zachowania. Nawet jeśli maluch nie uderzył cię mocno, to stanowczo trzeba go chwycić za ręce i powiedzieć, że cię to bolało i nie może tak robić. Rób tak za każdym razem, aż dziecko zacznie panować nad swoim zachowaniem. Jeśli uderzenie było w miejscu publicznym, to nie powinno się tego zignorować, tylko zareagować natychmiast. Ważna jest też praca z dzieckiem w domu. Spiszcie zasady wspólnego mieszkania, a na liście niech się znajdzie punkt o zakazie stosowania przemocy fizycznej. Kiedy twoje dziecko wpadnie w histerię, nie ma co niego mówić, bo i tak nie słucha. Trzeba poczekać aż się uspokoi i wtedy spokojnie porozmawiać.
Zobacz więcej: Śmierć jako część życia. Czego tak naprawdę boimy się w śmierci?

Jak nauczyć dziecko wyładowywania złości?

Agresywne dziecko powinno wiedzieć, w jaki sposób może rozładować złość. Ustalcie zasady, że jeśli będzie złe, to może drzeć kartki lub rzucać poduszką o podłogę. Opowiedz też, że każdy z nas czuje złość i trzeba umieć się uspokoić bez robienia komuś krzywdy.

SONDA
Czy twoje dziecko jest agresywne?
Czy twoje dziecko jest agresywne?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie