Dlaczego powinniśmy przestać myśleć o innych ludziach? Poradnik dla opornych

Rozmowy o zdrowiu psychicznym już nikogo nie dziwią.
Dlaczego powinniśmy przestać myśleć o innych ludziach? Poradnik dla opornych
fot. istock.com
21.09.2020
Dominika Stanisławska

Ludzie mają tendencje do wydawania opinii. Robimy to za każdym możliwym razem, kiedy widzimy ładniejszą/brzydszą osobę od nas lub rzecz, lub cokolwiek innego. Jesteśmy sędziami, a jednocześnie jesteśmy sądzeni. Jak przestać osądzać innych? Jak poradzić sobie z krytyką? Dlaczego ciągle potrzebujemy opinii na czyjś temat?
Zobacz więcej: Jak zachęcić dziecko do wychodzenia ze strefy komfortu? Kilka prostych rad

Jak poważny temat zmienia się w plotki?

Na pewno nie raz spotkaliście się z sytuacją, że wasza koleżanka z pracy ma problem, z którym musiała udać się do specjalisty. Poza tym, że na początku wszyscy jej współczujecie, to następnie każdy przechodzi do osądzania "nie była dobrą żoną, to ją zostawił" lub "nie nadaje się do wychowywania dziecka, może lepiej, że go nie ma". Każdy kto tak osądza odchodzi od poważnego tematu, a jednocześnie zaczyna siać plotki. Chociaż rozmowy o depresji są już czymś na porządku dziennym i w końcu każdy z nas trafi na dywanik do specjalisty, to powinno nas przestać interesować kto i dlaczego, bo nas też to czeka. Czy chcielibyśmy być osądzani, tak samo surowo, jak osądzamy innych?
Czy chcielibyśmy być osądzani, tak samo surowo, jak osądzamy innych?
fot. istock.com

Cogito ergo sum

Człowiek z natury jest istotą myślącą. O ile każdy ma swoją logikę i na swój własny sposób kojarzy fakty, to nie usprawiedliwia to siania plotek i pomówień. W czasach Arystotelesa plotkarze byli karani nawet obcinaniem języka. Niestety, już z poprzedniego zdania wynika, że plotka była z nami od zawsze. Od zawsze też była niska samoocena, dlatego ludzie starali się ją podnosić jak tylko mogli. Dziś jednak doczekaliśmy się psychoterapii, hobby i coachingów. Dlaczego z nich nie korzystamy? Skoro brakuje nam zainteresowań, to co innego może być przyczyną?
Zobacz więcej: Czy polskie mamy są sfrustrowane i wypalone?

Perfekcjonizm - choroba współczesna

Jeśli nie tolerujemy potknięć innych, może to oznaczać, że należymy do grupy perfekcjonistów, którym wszystko zawsze wychodzi. Niestety, ale większość (wszyscy) nie rodzi się omnibusami. Nie musimy umieć, wiedzieć i doświadczyć wszystkiego. Cudze potknięcia, nie oznaczają naszej porażki. Ważne, abyśmy umieli być empatyczni i umieli postawić się w cudzej sytuacji. Perfekcjonizm potrafi być wyniszczają z wielu przyczyn, ale o tym w innym tekście.
W momencie, kiedy nie kieruje nami perfekcjonizm tylko zazdrość i zawiść możemy mieć poważny problem ze sobą. "Sędziemu" może się wydawać, że nie jest zdolny do takich postaw jak "osądzany", ale czy szukanie pomocy, to wyczyn naszych czasów czy odpowiedzialna, niezależna od plotek decyzja?

SONDA
Zdarza ci się być uczestnikiem plotek?
Zdarza ci się być uczestnikiem plotek?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie