Czy mężczyźni mogą „tylko się przyjaźnić” z kobietami?

Niejeden psycholog wypowiadał się na ten temat.
Czy mężczyźni mogą „tylko się przyjaźnić” z kobietami?
fot. istock.com
19.09.2020
Dominika Stanisławska

To odwieczne pytanie, które doczekało się niejednej ekranizacji. Czy kobiety i mężczyźni mogą się tylko przyjaźnić? Co, kiedy miłość platoniczna przekroczy swe granice? W końcu osoby homoseksualne mogą się przyjaźnić z osobami tej samej płci i do niczego to nie musi prowadzić. Dlaczego sytuacja się komplikuje, gdy chodzi o kobietę i mężczyznę?
Zobacz więcej: Co jeść po seksie?

Miłość a genetyka

Mężczyźni są wzrokowcami, więc każda atrakcyjna kobieta jest dla nich obiektem pożądania. Gdy do tego dojdzie fakt, że potrafią się szczerze polubić, to przyjaźń może okazać się za trudna. Jedna ze stron będzie chciała czegoś więcej. Genetycznie jesteśmy zaprogramowani na przyciąganie płci przeciwnej. Niezależnie od tego, czy będziemy chcieli czegoś więcej, czy nie. Ważną kwestią jest świadomość granic. To, że w pracy jest mnóstwo kobiet i niewielu mężczyzn nie znaczy, że nagle faceci będą się rzucać na kobiety. Jeśli znają granice, to będą ich przestrzegać. Można wiele zyskać na przyjaźni damsko-męskiej, jeśli nie będzie się przekraczać granic.
To, że w pracy jest mnóstwo kobiet i niewielu mężczyzn nie znaczy, że nagle faceci będą się rzucać na kobiety.
fot. istock.com

Napięcie seksualne, jak się go pozbyć?

Coraz częściej można się też spotkać z opinią, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa, pod warunkiem, że to kobieta dyktuje warunki – jeśli jest w stanie ograniczyć spotkania, trzymać mężczyznę na dystans oraz ograniczyć intymność. Lwia część przyjaźni zaczyna się od napięcia, bo skoro randkujecie ze sobą, rozmawiacie przez telefon i flirtujecie, to napięcie seksualne jest nieuniknione. Dopiero potem, jak już motylki odlecą można zacząć myśleć w innych kategoriach niż seks. Gdy np.: kobieta chce czegoś więcej niż przyjaźń, to oczywiście jeśli uda się przejść bez szwanku przez tę część znajomości, to mogą oni zostać serdecznymi przyjaciółmi. Ważne jest także, żeby wyjaśnić sobie nawzajem, co się kryje pod słowem przyjaźń.

Czy nie lepiej czasami zadowolić się tym, co mamy bez udziwniania? Jeśli obie strony przyjaźni są w związkach, to przyjaźń jak najbardziej może być szczera i serdeczna oraz oparta na wzajemnym szacunku. Dobrze mają też kobiety, które mają starszych braci, bo mogły patrzeć na nich, jak okazują innym szacunek. Może dlatego niektórym z nas łatwiej się przyjaźnić z mężczyznami.
Zobacz więcej: Milenialsi nie uprawiają seksu - zapoznaj się z zaskakującymi wynikami badań!

SONDA
Przyjaźnisz się z mężczyzną?
Przyjaźnisz się z mężczyzną?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie