Życzliwość czy strach? Jak te dwa zjawiska mają się do siebie?

Każdy nas odczuwa strach, potrafimy być tez życzliwi - jaka jest granica między tymi dwoma stanami?
Życzliwość czy strach?  Jak te dwa zjawiska mają się do siebie?
fot. istock.com
14.09.2020
Dominika Stanisławska

Często mylimy strach z dobrocią. Często też osoby, które boją się innych są dla nich miłe, aby w ich mniemaniu „nie podpaść” silniejszym od siebie. Tacy ludzie boją się wyrażać prawdziwe opinie i sądy, bo sami boją opinii o sobie. Czy rzeczywiście założenie „im mniej konfliktów, tym lepiej” jest dobre? Niestety, wszystkich nie zadowolimy, a taka postawa prowadzi do niskiej samooceny oraz skutecznie blokuje bycie asertywnym.
Zobacz więcej: Jak sprawdzić, czy jesteś w toksycznym związku?

Granica między dobrocią a strachem

Nie zawsze osoby, które są dla nas miłe po prostu nas lubią. Może przez nie przemawiać strach przed odrzuceniem, niskie poczucie własnej wartości i brak pewności siebie. To samo działa w drugą stronę, jesteśmy mili, bo się kogoś lub czegoś boimy. Najłatwiej zauważyć taką sytuację w pracy. Jesteśmy mili dla szefa, nie ze względu na sympatię do niego, nie szanujemy go za to, że ma wiedzę i doświadczenie, tylko ze zwykłego strachu. Boimy się powiedzieć, co myślimy na dany temat, bo boimy się konfrontacji z czyimiś argumentami. Często łatwiej jest przytaknąć i się uśmiechnąć, niż powiedzieć, co się naprawdę myśli. To samo może dotyczyć znajomych z pracy szczególnie, jeśli widzimy, ze jesteśmy słabszym pracownikiem niż inni. Krytykę lub wskazówki traktujemy jak atak na siebie, podważanie naszych kompetencji i doświadczenia. Boimy się konfrontacji, więc nie przyznajmy się, że mieliśmy inną wizję realizacji danego tematu, tylko grzecznie przepraszamy. Robimy wszystko, aby ominąć dyskusję.
Boimy się powiedzieć, co myślimy na dany temat, bo boimy się konfrontacji z czyimiś argumentami.
fot. istock.com

Długotrwały strach - wpływ na zdrowie

Długotrwały strach, który w sobie dusimy może się poważnie odbić nie tylko na naszym zdrowiu psychiczny, ale również fizycznym. Ciągłe nerwy prowadzą do objadania się lub do głodzenia się. Strach i sztuczna życzliwość nie pomogą zdobyć pozycji i szacunku współpracowników. Będą za to pożywką do rozprzestrzeniania plotek na nasz temat. Nikt nie wymaga od innych, aby był życzliwy i uśmiechnięty cały czas. Życzliwość powinna przychodzić nam naturalnie, w celu poprawienia komuś samopoczucia lub podniesienia go na duchu. Jeśli mamy problemy ze strachem, nie umiemy odpierać argumentów, to dobrym pomysłem jest praca nad sobą lub poproszenie specjalisty o pomoc. Dobry psycholog nie znajdzie za nas rozwiązania, ale pokaże drogi, których do tej pory nie widzieliśmy.
Zobacz więcej: Jak oddzielić pracę od domu pracując w systemie home office? Przeczytaj kilka porad

SONDA
Często czujesz strach przed innymi ludźmi?
Często czujesz strach przed innymi ludźmi?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie