Dlaczego tracimy pewność siebie?

Pewnym siebie nikt się nie rodzi, ale tę cechę można u siebie wypracować, ale szybko można ją też stracić.
Dlaczego tracimy pewność siebie?
fot. istock.com
10.09.2020
Dominika Stanisławska

Pewność siebie wiele ułatwia. Dzięki tej cesze możemy lepiej sobie radzić z problemami, znamy nasze mocne i słabe strony. Możemy nad sobą pracować, dążyć do doskonałości. Czasami jednak zdarza się, że z jakiegoś powodu nasza pewność siebie zostaje mocno podkopana, a my nie umiemy się odnaleźć w pozornie prostej sytuacji. Dlaczego tracimy pewność siebie? Jak odzyskać pewność siebie? Na pewność siebie składa się nie tylko opinia o nas samych, ale także opinia środowiska o nas, która nie zawsze musi być sprawiedliwa i obiektywna.
Przede wszystkim tacy ludzie ufają tylko sobie i swojemu instynktowi.
fot. istock.com

Dlaczego tracimy pewność siebie?

Główną przyczyną jest to, czego w każdym społeczeństwie najwięcej, czyli stereotypów. Często w nie wierzymy. Często normy społeczne, których nie spełniamy, prowadzą do kąśliwych komentarzy lub niemiłych uwag. Innym powodem jest niedostateczna wieźć z rodziną, brak zaufania, ciągła krytyka w okresie dzieciństwa. Trudno oczekiwać od dorosłego, który w dzieciństwie był karcony za drobne przewinienia, że wyrośnie z niego pewny siebie człowiek. Opinia innych również może podkopać nasza pewność siebie. Podsłuchane rozmowy gdzieś na korytarzu na swój temat albo czyjaś uwaga przy większej grupie osób też ma wpływ na to, co sami o sobie myślimy. Przyjmujemy słowa kierowane w nasza stronę za pewnik, a wcale nie musi tak być. Brak przyjaciół również skutkuje pewnością siebie. Skoro nie mam nikogo bliskie to znaczy, że coś jest ze mną nie tak, czujemy się osamotnienie w trudnych sytuacjach.
Zobacz więcej: Dzięki tym rzeczom, poczujesz się dobrze w swoim ciele

Jak odzyskać pewność siebie?

Ludzie, którzy są pewni siebie odnoszą sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim tacy ludzie ufają tylko sobie i swojemu instynktowi. Mierzą siły na zamiary. Myślą długofalowo, a nie tylko w perspektywie kilku dni czy tygodni. Liczą się z konsekwencjami swoich decyzji, czyli biorą za siebie odpowiedzialność. Poprawiają błędy, uczą się na nich, nie powielają ich. Wszystkie uwagi kierowane w swoją stronę przyjmują z pokorą. Wiedzą, że jeśli popełnili błąd, to go poprawiają, a nie obrażają się na cały świat. Nie narzekają i ciągle się dokształcają. Próbują nowych rzeczy, chodzą na ciekawe kursy, mają pasje w życiu. Najważniejsza cecha pewnych siebie ludzi to szacunek do innych. Człowiek, który wypracował pewność siebie nie będzie bał się sukcesu innych. Wręcz będzie im kibicował i motywował.

Najtrudniej zawsze zacząć pracę nad sobą, bo cudze błędy bardziej rzucają się w oczy. Jeśli chcesz wypracować pewność siebie zacznij od małych zmian w swoim życiu, zacznij próbować nowych rzeczy i bądź dla siebie wyrozumiały. Zostaw sobie przestrzeń na błędy, a komplementy przyjmuj z pokorą.
Zobacz więcej: Jak zachęcić dziecko do wychodzenia ze strefy komfortu? Kilka prostych rad

SONDA
Jesteś pewny/-a siebie?
Jesteś pewny/-a siebie?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 11.09.2020 18:22
Bo przejmujemy się opinią byle kogo.Tyle w temacie.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.09.2020 13:14
Autor artykułu ma orzeczenie o niepełnosprawności, albo chociaż dysleksji, dysgrafii itp.?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie