Jak oddzielić pracę od domu pracując w systemie home office? Przeczytaj kilka porad

Koronawirus wywrócił system pracy do góry nogami.
Jak oddzielić pracę od domu pracując w systemie home office? Przeczytaj kilka porad
fot. istock.com
09.09.2020
Dominika Stanisławska

Czasy kiedy biuro było poza domem dla większości minęły bezpowrotnie. Koronawirus pokazał, że w domu też można pracować efektywnie. Co więcej, okazało się, że w końcu jesteśmy rozliczani z efektów, a nie godzin spędzonych w biurze. Jednak to, co dobre stało się jednocześnie naszym przekleństwem. Nie umiemy rano usiąść do pracy i skończyć jej szybko, bo ciągle się rozpraszamy. Jak wykonywać naszą pracę efektywnie i w rozsądnych ramach czasowych?

Jak oddzielić pracę od domu pracując w systemie home office?

Śniadanie, wyprawienie dzieci do szkoły, spacer z psem to czynności, które jeszcze kilka miesięcy temu robiliśmy dużo wcześniej niż teraz. Wcześniejsze wstawanie nawet teraz może ułatwić ci przestrzeganie godzin pracy. Wstań 30 minut wcześniej, przygotuj wszystko, co potrzebne i usiądź do pracy. Wydaje ci się, że 30 minut to mało? Zadajesz sobiee pytanie, po co wstać pół godziny wcześniej? Właśnie po to, aby pół godziny wcześniej skończyć pracę. Długa praca wcale nie oznacza, że jesteśmy bardziej efektywni – wręcz przeciwnie. Nie dajemy z siebie 100% tylko jakieś 30%, bo ciągle jesteśmy w domu, w naszej oazie spokoju. Myślimy, że jeśli pracujemy z domu, to można sobie pozwolić na pofolgowanie. Niestety, takie myślenie sprawia, że później pracujemy do późnych godzin nocnych.Długa praca wcale nie oznacza, że jesteśmy bardziej efektywni – wręcz przeciwnie.
fot. istock.com

Wyrób w sobie dobre nawyki

Tak samo jak dieta, praca w domu też wymaga wyrobienia w sobie dobrych nawyków. Na początku jest ciężko skoncentrować się na pracy. Ciężko także się nie odrywać, ale samodyscyplina w ciągu 2-3 tygodni przyniesie doskonałe efekty. Będziesz pracować efektywnie, na pewno mniej niż 8 godzin, a do tego poczujesz ulgę, kiedy wcześniej wyłączysz służbowego laptopa i telefon.
Zobacz więcej: Jak stres wpływa na twój mózg?

Zaplanuj czas pracy

Faktem jest, że przy home office możemy sobie pozwolić na więcej, bo jesteśmy w domu. Nie biegniemy do autobusu, nie stoimy w korkach i się nie stresujemy z rana. Warto wykorzystać te wszystkie rzeczy do odpowiedzialnego zaplanowania czasu pracy. Jeśli zaczynasz pracę o 9, a ok. 8.30 jesteś gotowa rozpocząć prace – po prostu ją rozpocznij. Wcześniej zaczniesz i wcześniej skończysz. Zaplanuj sobie rozsądne przerwy na wypicie kawki i zjedzenie obiadu, ale skupiaj się głównie na tym, co masz w danej chwili robić. Jeśli podejmujesz już jakieś działanie, to rób to od początku do końca, bez przerwy, bez odrywania się. Dzięki temu nie będziesz mieć rozgrzebanych 10 rzeczy na raz, a praca w końcu zacznie przynosić efekty.

Zrób listę obowiązków

Pracując w domu przy okazji robimy tez inne rzeczy, np.: pranie, zmywanie, sprzątanie. Jasne, że możemy wykorzystać ten czas, ale niech domowe obowiązki nie będą priorytetem w godzinach pracy. Kiedy wychodziłaś do biura, brudne naczynia po śniadaniu stały w zlewie cały dzień. Nie musisz rzucać wszystkiego, żeby je pozmywać. Zrób to, jak skończysz jedną zaplanowaną rzecz dotyczącą pracy. Krótka przerwa dobrze ci zrobi, a wykorzystasz ją do utrzymania porządku w domu, a nie przeglądania internetu.
Zobacz więcej: Czy polskie mamy są sfrustrowane i wypalone?

Znajdź sobie zajęcie po pracy

Jeśli to co wyżej nadal cię nie motywuje, to koniecznie znajdź sobie zajęcie, któremu będziesz mogła się poświęcić po pracy. Będziesz mieć „czystą głowę” robią coś, co sprawia ci przyjemność. Taką przyjemnością mogą być ćwiczenia lub nauka języka obcego – nie musi być z nauczycielem, jest pełno aplikacji, które można pobrać i wykorzystać.

Praca jest dla ciebie, a nie ty dla pracy. W weekendy zamiast sprawdzać służbowe e-maile, lepiej idź na rower albo spędź trochę czasu z rodziną. Im szybciej zmobilizujesz się do rozsądnego zarządzania czasem, tym lepiej dla twojego zdrowia psychicznego.

SONDA
Umiesz oddzielić pracę od życia prywatnego?
Umiesz oddzielić pracę od życia prywatnego?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.09.2020 11:36
Jestem aktywna i w swoim home office i w domu. Zdążę w czasie pracy włączyć irobota, nastawić zmywarkę, pranie i zrobić obiad nie zaniedbując przy tym obowiązków w pracy. Od pół roku siedzę w domu, więc nauczyłam się planować czas. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie