Jak zachęcić dziecko do wychodzenia ze strefy komfortu? Kilka prostych rad

Wychodzenie ze strefy komfortu może być trudne, zwłaszcza dla dziecka.
Jak zachęcić dziecko do wychodzenia ze strefy komfortu? Kilka prostych rad
fot. istock.com
08.09.2020
Dominika Stanisławska

Strefa komfortu to stan psychiczny, w którym czujemy się bezpiecznie i boimy się cokolwiek zmieniać. Obawy te wynikają z różnych powodów, jednak warto próbować nowych rzeczy. Dotyczy to również dzieci. Jak zachęcić dziecko do przekraczania granic i wychodzenia ze strefy komfortu? Dlaczego poznawanie nowych sytuacji jest dobre?

Strach ma wielkie oczy

Pamiętacie jak byliście mali i baliście się zajrzeć pod łóżko w nocy? Aż w końcu pewnej nocy po prostu zajrzeliście od to łóżko i okazało się, że nic tam nie ma. To było jedno z pierwszych wyjść ze strefy komfortu. To samo odczuwają nasze dzieci, ale my, rodzice, już wiemy, że pokonywanie własnego lęku może być przyjemne. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do spróbowania nowej rzeczy, której się boi, to przede wszystkim nie zmuszaj go do tego. Spróbuj porozmawiać o jego strachu, powiedz, że chętnie weźmiesz udział w tej aktywności razem ze swoim dzieckiem. Niech maluch czuje, że ma w tobie wsparcie i może na ciebie liczyć.
Zobacz więcej: Jaki wpływ na twoje dziecko ma muzyka? Tego na pewno nie wiedziałaś!

Dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Im więcej sytuacji przeżyjemy, tym łatwiej odnajdziemy się w ekstremalnych warunkach. Warto w ten sposób budować samoocenę dziecka. Jeśli dziś się czegoś boi i nie chce wykonać aktywności, to jutro też się będzie jej bało lub od jutra stanie się to jego ulubioną aktywnością. Warto w ten sposób tłumaczyć dziecku, jak wychodzić ze strefy komfortu. Wychodzenie z bezpiecznych stref rozwija także zainteresowania i psychikę. Uodparnia na stresujące sytuacje. Są też rodzice, których dzieci chcą przekraczać granice. Niestety, to rodzice mają wtedy większy problem niż dziecko. Zamiast zabraniać aktywności, pozwól swojemu dziecku się rozwijać i doświadczać nowych rzeczy.

fot. istock. com
fot. istock.com

Dlaczego poznawanie nowych sytuacji jest dobre?

Nowe sytuacje poszerzają horyzonty. Dzięki nim dziecko uczy się odnajdywać w wielu sytuacjach, które z pozoru są stresujące. Im większe doświadczenie i przeżycie wielu rzeczy, tym większa pewność, że nasze dziecko np.: gdy będzie szło pierwszy raz do szkoły, nie będzie płakać tylko przebierać zniecierpliwione nogami. Warto pokazać dziecku, że wystarczą małe, ale regularne kroki, aby dobrze radzić sobie w nieznanych sytuacjach.
Zobacz więcej: Jak wyglądałoby życie bez smartfonów?

SONDA
Zachęcasz swoje dziecko do opuszczania strefy komfortu?
Zachęcasz swoje dziecko do opuszczania strefy komfortu?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.09.2020 17:13
Zawsze trzeba wspierać dziecko i zachęcać do parcia do przodu.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie