Jaki wpływ na twoje dziecko ma muzyka? Tego na pewno nie wiedziałaś!

Muzyka towarzyszy ludziom od wieków. W Grecji była obiektem zainteresowań artystów i filozofów.
Jaki wpływ na twoje dziecko ma muzyka? Tego na pewno nie wiedziałaś!
fot. istock.com
04.09.2020
Dominika Stanisławska

Chociaż przez lata muzyka się zmieniała, tak samo jak zmieniały się jej funkcje to pewne jest, że mieliśmy, mamy i możemy mieć wspaniałych muzyków. Każdy z nas lubi inny rodzaj muzyki, ale ma ona szczególny wpływ na dzieci – tak twierdzi harfistka, muzyk, pedagog Joanna Kamińska, autorka strony Asia i harfa.

Dlaczego muzyka jest tak ważna?

- Muzyka ma pozytywny wpływ na kształtowanie możliwości językowych, motorycznych i poznawczych -wspomaga rozwój wrażliwości, poczucie estetyki, poprawia również pamięć i sprawność operacji myślowych. Wspólne muzykowanie w grupie wspomaga też rozwój interakcji społecznych i empatii – mówi nam w komentarzu Joanna Kamińska.

Ale to nie koniec. Muzyka wpływa także na ogólny rozwój, a przy okazji relaksuje. Może być także dobrym urozmaiceniem wspólnej zabawy. Jeśli widzisz, że twoje dziecko jest umuzykalnione warto zastanowić się nad nauką gry na instrumencie. Według naszego eksperta najlepiej zacząć od fortepianu lub keybordu.

Zobacz więcej: "Córeczki tatusia" lepiej radzą sobie w szkole

- Przede wszystkim jest to instrument, przy którym siedzimy prosto i mamy dość naturalny układ ręki. Każdy inny instrument, mniej lub bardziej wymaga niesymetrycznej postawy. Do tego pierwsze efekty nauki są szybkie, gdzie np. instrumentach dętych pierwsze zajęcia zajmuje nauka zadęcia, a więc dziecko przy fortepianie chętniej się uczy - chyba że od początku chciało grać na jakimś innym instrumencie. Jest to dobry instrument, bo rozwija obie półkule jednocześnie - uczymy się w końcu grać obiema rękami naraz. Przy tym nabieramy wrażliwości na współbrzmienia, a przy okazji jeśli - mamy elektryczne pianino bądź keyboard, dziecko ma możliwość do zabawy barwą dźwięku. – dodaje.

Muzyka - wpływ na rozwój dzieckafot.istock.com

Jakiej muzyki powinno słuchać małe dziecko?

Muzyka powinna być zróżnicowana, a więc muszą to być różne gatunki i formy muzyczne. W wieku 4-5 lat dziecko jest najbardziej chłonne słuchowo - to wtedy przyswaja największą ilość słów. W tym czasie warto też by słuchało jak najwięcej muzyki - niektóre dzieci przy odpowiedniej stymulacji w tym wieku wykształcają w sobie nawet słuch absolutny! A dzięki możliwości słuchania różnych rzeczy mogą swobodnie wykształcić swoje preferencje muzyczne. Nie musimy się ograniczać również do piosenek przeznaczonych tylko dla najmłodszych - dzieci równie chętnie słuchają nawet długich symfonii i bardzo zaawansowanych, rozbudowanych form muzycznych - i dobrze! Dzięki różnorodnym bodźcom mają szansę na lepszy rozwój. - dodaje na końcu.

Zobacz więcej: Jak wyglądałoby życie bez smartfonów?

W trakcie nauki gry na instrumencie dziecko uczy się cierpliwości i wytrwałości. Namacalnie dostrzega swoje postępy, co pomaga mu budować pewność siebie. Ponadto, w świecie, w którym każde dziecko odbiera niebezpiecznie dużą ilość bodźców, muzyka może być sposobem na relaks lub kiełkującą pasją.

SONDA
Czy twoje dziecko gra na jakimś instrumencie?
Czy twoje dziecko gra na jakimś instrumencie?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie