Kobiety są bardziej zestresowane przez pandemię koronawirusa niż mężczyźni - tak wynika z najnowszych badań!

Nie ma co ukrywać, podczas pandemii stanęliśmy przede wszystkim przed ogromnym psychicznym wyzwaniem.
Kobiety są bardziej zestresowane przez pandemię koronawirusa niż mężczyźni - tak wynika z najnowszych badań!
fot. istock.com
07.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Najnowsze badania jasno wskazują, że matki w porównaniu z ojcami cierpią na wyższy poziom stresu psychicznego związanego z COVID-19.

Dane przedstawione przez US Census Bureau, ponad 1 na 3 Amerykanów zgłasza objawy lęku i depresji. Osoby te nie radzą sobie z obciążeniem jakie wywołuje pandemia koronawirusa. W tej grupie przeważają kobiety z małymi dziećmi. 

Inne badania przeprowadził również portal Motherly, które wykazały, że aż 74% matek czuje się psychicznie gorzej od początku pandemii, niż przed jej startem. 

Covid 19 a stres

Dodatkowo najnowsze dane opublikowane przez Mental Health America (MHA) wskazują na drastyczny wzrost depresji i lęku w obecnym czasie i to częściej u kobiet niż u mężczyzn. 

Według specjalistów, paradoksalnie owszem podczas pandemii każdy z nas staje na wysokości zadania i radzi sobie z łączeniem codzienny obowiązków, pracy i opieki nad dziećmi - to wszystko w warunkach domowych. Jednocześnie obciążenie psychiczne, stres powodują że cierpimy. 

Wszystko przez swojego rodzaju konflikt między życiem rodzinnym a pracą. Konflikt ten ma ścisły związek z konkurencyjnymi wymaganiami związanym z pracą zawodową a rodziną. Wyborem tego co jest ważniejsze i na co poświęcić swoją uwagę. 

Covid 19 a ataki paniki

W czasie pandemii stres związany ze stratą pracy był dużo większy niż przed lockdownem. Narażenie się na ciągłe myślenie o ryzyko utracenia płynności finansowej zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. 

Ten rodzaj intensywnego i ciągłego stresu może doprowadzić do ataków paniki. Czy wiesz, że z danych Google wynika, że liczba wyszukiwań haseł o tytule "objawy ataku paniki" wzrosła o 100% w czasie gdy wybuchła pandemia?

Zobacz więcej: Czy polskie mamy są sfrustrowane i wypalone?

Jeśli i ciebie dotyczy ten problem - nie martw się, nie jesteś sama. Atak paniki często przybiera formę szybszego oddechu, braku możliwości złapania pełnego oddechu, czy omdlenia. Najlepiej jeśli podczas ataku paniki usiądziesz, skupisz się na czymś bardzo pozytywnym i powoli zaczniesz oddychać - koniecznie licz podczas oddechu - na przykład do trzech. Następnie zrób przerwę i kolejne trzy oddechy. Takie zachowanie powinno skutecznie zakończy atak paniki i cię uspokoić. 

Pamiętaj - jeśli nie radzisz sobie z obciążeniem psychicznym, czujesz że nie dajesz rady koniecznie zwróć się o pomoc do specjalisty. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie