Co zrobić, jeśli tylko jeden rodzic chce więcej dzieci?

Sytuacja, w której tylko jeden partner chce więcej dzieci nie należy do najprostszych…
Co zrobić, jeśli tylko jeden rodzic chce więcej dzieci?
fot. istock.com
10.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

No bo jak przekonać drugą stronę do swoich racji? Czy wystarczy tylko rozmowa w oparciu o za i przeciw? A może potrzeba czegoś więcej…? Co zrobić jeśli nie jesteś w stanie ustalić wspólnego frontu z partnerem? Poniżej przedstawiamy rozsądne rozwiązanie.

Co zrobić, jeśli tylko jeden rodzic chce więcej dzieci?

Oczywiście najprościej byłoby ustalić to ile i czy w ogóle chcecie mieć dzieci zanim rozpoczniecie wspólne życie. Ale emocje, uczucie które pojawia się nagle dość często wyłącza rozsądne myślenie i tak na dobrą sprawę poznając tego jedynego nie zaczynasz rozmowy: ej, a ile ty w ogóle chcesz mieć dzieci.

Dodatkowo, dość często zdarza się, że ciąża jest zaskoczeniem, zupełnie nieplanowana. Wtedy też dość trudną byłaby rozmowa o ewentualnych kolejnych dzieciach.

Jeszcze inna sytuacja, to taka kiedy jedno z rodziców marzy tylko i wyłącznie o jednym, dopieszczonym, wychuchanym dziecku i nie myśli o kolejnych.

Jak sobie poradzić z odmiennymi opiniami na temat tak ważnej decyzji życiowej?

Wyjaśniamy poniżej.

#1 Rozmowa jest najistotniejsza

Powiedzenie otwarcie o czym marzysz, czego pragniesz jest niezbędne. Tylko tak można zrozumieć perspektywę drugiej osoby. Postaraj się nie denerwować w trakcie rozmowy, nie używaj agresywnych sformułowań, nie rób wyrzutów na odmienne zdanie partnera. Rozpocznij z partnerem dojrzałą dyskusję na nurtujący cię temat – w tym przypadku kwestię posiadania dzieci. Ważna jest również pora takiej rozmowy. Daruj sobie podejmowanie tak ważnego tematu, kiedy ty czy partner jesteście zmęczeni całodziennymi obowiązkami, lub moment w którym jedno z was boryka się z poważnym problemami w pracy. Rozpocznij tę rozmowę w następujący sposób: „Chciałabym porozmawiać o czymś ważnym dla mnie, czy teraz jest dobry moment na poważną dyskusję?”

#2 Zrozum drugą stronę

Bycie w związku to nie tylko chwile uniesień, cudowne chwile gwarantujące motylki w brzuchu. To także momenty kiedy wasze opinie są diametralnie różne. Ale właśnie w tych sytuacjach dobrze funkcjonujący związek daje sobie radę i znajduje wspólny front działania. Kiedy słyszysz od partnera: „Nie chcę mieć więcej dzieci” postaraj się zrozumieć dlaczego tak mówi. Może przyczyną jest ciągle odczuwalna presja finansowa. A może poważne problemy w pracy, które nie dają spokoju partnerowi i grożą znacznemu pogorszeniu się waszej sytuacji finansowej. Jeszcze inną opcją jest, że być może twój partner obawia się o zdrowie przyszłego, nienarodzonego dziecka…?! Tak czy inaczej, ważne jest by zrozumieć punkt widzenia partnera i przedyskutować odmienność zdania.

Kłótnia z partnerem - jak dojść do porozumienia?

fot. istock.com

#3 Bądź cierpliwa

Trudno uwierzyć w to, że po jednej rozmowie partner zmieni diametralnie swoje stanowisko. Nie naciskaj, postaraj się cierpliwie poczekać i w międzyczasie dyskutować na temat posiadania większej ilości dzieci. Nie stawiaj pod ścianą partnera. Jest takie powiedzenie: nigdy nie mów nigdy…! Próbując zmienić zdanie partnera przygotuj konkretne, pozytywne argumenty na temat posiadania większej ilości dzieci. Dość ważne, by dyskusja była konstruktywna.

#4 Ciesz się z tego co masz

Często pogoń za czymś co aktualnie jest niemożliwe do zrealizowania przysłania nam prawdziwe szczęście. Pozytywne nastawienie przede wszystkim. Jeśli zdecydowałaś się być z aktualnym partnerem to na pewno nie tylko dlatego by mieć z nim dzieci. Poświęć trochę czasu i uwagi na rozeznanie się co dobrze działa w twojej rodzinie i związku. Poczucie szczęścia z tego co aktualnie masz jest pierwszym krokiem do rozwoju, przechodzenia na kolejne etapy życia.

Zobacz więcej: Czym jest syndrom biernego rodzica?

#5 Terapia dla par

Czasami bez względu na to jak świetnie dogadujesz się z partnerem, zrozumienie jego perspektywy wymaga pomocy specjalisty. Dodatkowo, kiedy zrozumiecie, że trudno wam z szacunkiem do siebie omawiać dany temat, niezbędna wydaje się pomoc specjalisty.

Terapia dla par oferuje możliwość wyciągnięcia na wierzch wszystkiego co was nurtuje w bardzo bezpiecznej i przede wszystkim neutralnej przestrzeni.

#6 A może czas się rozstać?

Decyzja o odejściu nigdy nie jest łatwa. Ale jeśli twoim pragnieniem jest posiadanie większej rodziny i bez tego nie będziesz w pełni szczęśliwa, niewykluczone, że właśnie taką decyzję musisz podjąć. Przed tak ważnym krokiem zadaj sobie pytanie: „Czy mogę uwolnić się od frustracji i niechęci wobec partnera, tak by rozwijać silny, zdrowy i kochający się związek? Czy mimo różnicy zdania odnośnie posiadania większej ilości dzieci możemy wspólnie iść do przodu?”.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie