Co dzieje się z mózgiem mamy, gdy dziecko uśmiecha się po raz pierwszy?

To wyjątkowa chwila, którą warto zapamiętać.
Co dzieje się z mózgiem mamy, gdy dziecko uśmiecha się po raz pierwszy?
fot. istock.com
02.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Urodziłaś dziecko, oszołomienie poporodowe, konieczność znalezienia się w nowej sytuacji jest wykańczająca – nie da się tego ukryć. Wiele nieprzespanych nocy, powrót do formy i przede wszystkim dostosowanie się do nowego harmonogramu oraz poznanie dziecka to chwile, przez które przechodzi każda świeżo upieczona mama.

Pierwszy uśmiech 

Każda świeżo upieczona mama z niecierpliwością czeka na ten jeden moment, gest dziecka. Mowa o prawdziwym, szerokim i bezinteresownym uśmiechu.

Dla wielu matek jest to doświadczenie podnoszące na duchu, dodające energii i potwierdzenia tego, że ta mała istotka jest najważniejszym człowiek w jej życiu.  

Pierwszy uśmiech noworodka fot. istock.com

Dokładnie pamiętam, kiedy wykończona rzeczywistością tuż po urodzeniu dziecka, którejś z kolei nieprzespanej nocy, wstałam na nocne karmienie. Opadałam z sił – dosłownie i wtedy zobaczyłam szeroki uśmiech mojej córki, jej pełne radości oczy. W tym momencie ogarnęła mnie pełnia szczęścia i poczułam wyjątkową więź łączącą mnie z córką.

Czy uśmiech dziecka wpływa na hormony i pracę mózgu młodej mamy?

W 2008 roku, w Houston zostały przeprowadzone badania na ten temat. Wykonano rezonans magnetyczny 26 kobietom, które w trakcie badania obserwowały uśmiechnięte, płaczące, a także niemowlęta o neutralnym wyrazie. Kobiety biorące udział w badaniu obserwowały własne dziecko, na przemian z nieznanym niemowlakiem. Naukowcy obserwowali aktywność mózgu matek przechodzących przez kolejne obrazy.   

Wyniki badań są zaskakujące.

Kiedy biorąca w badaniu matka zobaczyła po raz pierwszy twarz własnego dziecka, została aktywowana rozległa sieć mózgowa. Widok śmiechu lub płaczu dziecka pobudzał konkretne obszary mózgowe, które zachęcały kobietę do działania. W zależności od tego co widziała, chciała albo pocieszać, opiekować się, lub bawić i wygłupiać z dzieckiem.

Zobacz również: Tak wygląda każda noc. Młoda mama pokazała wymowne nagranie z sypialni. 

Obszary mózgu, które były aktywowane na widok uśmiechu dziecka to te same obszary, które są odpowiedzialne za uwalnianie dopaminy. Takie same doznania gwarantuje jedzenie czekolady, seks, czy używki.

Zależność aktywowania poszczególnych obszarów mózgu od stanu emocjonalnego dziecka świadczy również o faktycznej więzi między matką a dzieckiem. Gdy matka płacze, dziecko także. Kiedy dziecko się uśmiecha, szczęście ogarnia również matkę – podkreślają naukowcy.

Niezależnie od tego, czy reakcja mamy jest fizjologiczna, czy to raczej aktywacja neuronowa lub najprostszy instynkt, a może związek emocjonalny, to ten szczery uśmiech jest swojego rodzaju kołem ratunkowym na wzburzonym czasie rodzicielstwa.

Kochane mamy, jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie