Jestem samotną mamą. Chciałabym znów zacząć randkować...

Jak pogodzić macierzyństwo z randkowaniem?
Jestem samotną mamą. Chciałabym znów zacząć randkować...
Fot. Unsplash
04.11.2019
Katarzyna Lemanowicz

Dziecko nigdy nie jest gwarancją udanego związku. Mimo to wiele par wciąż popełnia ten błąd i wierzy, że wspólna pociecha stanie się plasterkiem na ich psującą się relację. Być może początkowo dziecko rzeczywiście połączy was bliżej ze sobą, ale na dłuższą metę nie jest w stanie uratować związku, który pogłębia się w kryzysie. 

Po rozstaniu w większości przypadków dziecko zostaje pod opieką matki. A co w sytuacji, gdy samotna mama chce znów zacząć randkować? Jak pogodzić to z opieką nad dzieckiem i utrzymać równowagę miedzy tymi dwoma sferami życia? Zobacz, jakie błędy najczęściej popełniają samotne mamy, gdy zaczynają ponownie randkować i jak ich uniknąć. 

Jeśli chcesz znów być szczęśliwa, nie popełniaj tych błędów

#1 Nie miej poczucia winy dlatego, że znów randkujesz 

To, że masz za sobą nieudany związek z ojcem swojego dziecka wcale nie oznacza, że sfera randkowania i miłości jest już dla ciebie zamknięta. Fakt, że jesteś mamą nie oznacza, że musisz podporządkować swoje życie tylko i wyłącznie macierzyństwu. Jak każda inna osoba masz swoje potrzeby, w tym potrzebę miłości. W związku z tym nie powinnaś czuć się winna dlatego, że chcesz znów spotykać się z mężczyznami i umawiać na randki, podczas gdy twoje dziecko będzie pod opieką kogoś innego.   

#2 Nie oceniaj go pod kątem ojcostwa na pierwszej randce 

Pierwsza randka jest od tego, żeby przede wszystkim dobrze się bawić. Pozwolić sobie na odrobinę relaksu w miłym towarzystwie i przy ciekawej rozmowie. Ważne, aby taka rozmowa nie zmieniła się w przesłuchanie. To zrozumiałe, że jako matce samotnie wychowującej dziecko zależy ci na tym, aby twój potencjalny nowy partner był odpowiednim ojczymem, ale na to przyjdzie jeszcze czas. Podczas pierwszego spotkania daruj sobie poważniejsze tematy i po prostu ciesz się chwilą.  

Jak połączyć bycie samotną mamą z randkowaniem?

fot. unsplash.com

#3 Nie oczerniaj ojca swojego dziecka przed nowym facetem 

Mimo że tobie i ojcu twojego dziecka nie udało się stworzyć szczęśliwej, trwałej relacji nie powinnaś oczerniać go przed całym światem. On prawdopodobnie będzie obecny w twoim życiu już zawsze – w końcu łączy was wspólna pociecha. Jeżeli wspólnie wychowujecie dziecko, będziecie musieli nauczyć się współegzystować i komunikować ze sobą w cywilizowany sposób. Z tego względu najlepiej odpuścić sobie opowiadania najgorszych rzeczy o swoim eks przed nowym partnerem albo na pierwszej randce z nowo poznanym facetem. Bez względu na to, jak bardzo rozpad waszego związku cię skrzywdził.   

#4 Zaakceptuj fakt, że twoje dziecko będzie stawiać ojca na pierwszym miejscu 

Jeżeli w życiu twoim i twojego dziecka zagości nowy mężczyzna, może się zdarzyć, że wasze wspólne początki będą trudne. Bądź co bądź twój były partner wciąż jest ukochanym tatą dla twojego dziecka. Nie powinnaś oczekiwać od niego, żeby stawiało na pierwszym miejscu twojego nowego partnera. Być może z czasem twoja pociecha polubi twojego nowego faceta na równi ze swoim ojcem, a być może nigdy się tak nie stanie. Jakkolwiek by nie było, powinnaś to uszanować. 

#5 Nie wymuszaj relacji między dzieckiem a nowym facetem 

Twoje dziecko i twój nowy partner nigdy nie nawiążą ze sobą szczerej i życzliwej relacji, jeśli będziesz próbowała to na nich wymusić za wszelką cenę. Taka relacja musi wykształcić się sama, a do tego potrzeba czasu i cierpliwości. Dla twojego dziecka to trudny okres, więc bądź wobec niego wyrozumiała i daj mu przestrzeń, której potrzebuje. 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie