Rekonstrukcja krocza po porodzie. Co trzeba wiedzieć?

Operacja plastyczna pochwy może zredukować kompleksy i poprawić komfort życia seksualnego.
Rekonstrukcja krocza po porodzie. Co trzeba wiedzieć?
fot. istock.com
15.09.2020
Dominika Stanisławska

Zabiegi ginekologii estetycznej są coraz popularniejsze wśród Polek. Podejście do macierzyństwa i dbania o siebie po ciąży bardzo się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Dziś mamy nie skupiają całej swojej uwagi na dziecku, ale walczą także o swój czas wolny, o swoje piękno i radość z życia. Co trzeba wiedzieć o zabiegu rekonstrukcji krocza? Jakie badania wcześniej wykonać?
Zobacz więcej: Ginekolog wyjaśnił, dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie. Rozpętał burzę

Rekonstrukcja krocza, dla kogo jest przeznaczony zabieg?

Rozwój ginekologii estetycznej spowodował, że coraz więcej kobiet decyduje się na rekonstrukcję pochwy (waginoplastykę). Dotyczy to głównie kobiet, które rodziły naturalnie, a poród był trudny. Głównym powodem, dla którego panie decydują się na ten zabieg jest dyskomfort przy stosunku, niska samoocena oraz problemy z infekcjami. Rozciągnięte ściany pochwy po porodzie nie są już tak elastyczne, jak przed – chociaż pochwa widocznie zmniejsza się, to nie jest już tak ciasna jak wcześniej. Do tego dochodzi także źle wykonane nacięcie krocza lub złe szycie po porodzie oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu. Niestety, ale luźna pochwa może także prowadzić do bólu przy stosunku ze względu na swoje słabe nawilżenie i do infekcji okolic intymnych.
Zabiegi ginekologii estetycznej są coraz popularniejsze wśród Polek.
fot. istock.com

Waginoplastyka, jakie badania trzeba wykonać?

Zanim lekarz dopuści nas do zabiegu, musi mieć pewność, że nic nam nie dolega. Z tego powodu najpierw trzeba wykonać szereg różnych badań. Są to m.in. morfologia krwi, cytologia, badanie TSH, badania w kierunku HIV i HCV. Jeden zabieg trwa od godziny do półtorej. Jeśli mamy skierowanie, może być także wykonany na NFZ.
Zobacz więcej: Ginekologia estetyczna, kiedy ją wykonać i po co?

Rekonstrukcja krocza, ile to kosztuje?

Ze względu na to, że są dwie metody obkurczania pochwy ich ceny też są różne. Pierwszy to chirurgiczny zabieg ze znieczuleniem całościowym lub miejscowym. Kwalifikują się do niego kobiety, które borykają się często z różnymi infekcjami oraz mają rozciągnięte mięśnie wokół pochwy, które nie są w stanie się już obkurczyć. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie i usuwa nadmiar tkanki, po czym zszywa pacjentkę rozpuszczalnymi szwami. Redukuje to powstawanie blizn. Cena zaczyna się od 4 tysięcy w górę.
Drugi sposób to laserowe obkurczanie pochwy, które zazwyczaj załatwia sprawę. Laser odbudowuje kolagen w tkankach, dzięki czemu ściany pochwy są napięte. Za tego typu zabieg w Klinice SkinClinic zapłacimy 1000 zł, w Klinice Estelle 1950 zł, a w Klinice Krajewski od 1400 zł.

Jeśli mamy problem z samoakceptacją, czujemy dyskomfort i co najważniejsze, często mamy infekcje, warto udać się na konsultację do lekarza. Specjalista na pewno dostarczy nam wielu szczegółów, poszerzy naszą wiedzę i wskaże odpowiedni kierunek leczenia.

SONDA
Poddałabyś się zabiegowi waginoplastyki?
Poddałabyś się zabiegowi waginoplastyki?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie