MENOPAUZA - czy jesteś na nią za młoda?

Kiedy mamy 20-30 lat wydaje nam się, że wszystko przed nami, a menopauza to problem naszych mam.
MENOPAUZA - czy jesteś na nią za młoda?
fot. istock.com
22.03.2022
Katarzyna Lemanowicz

Niestety okazuje się, że wczesna menopauza spotyka niektóre kobiety przed 40. rokiem życia. Co warto wiedzieć o wczesnej menopauzie? 

Menopauza, to ostatnia miesiączka, dotyczy każdej kobiety i pojawia się zazwyczaj między 45-55 rokiem życia. W tym czasie powinny też wystąpić pierwsze objawy przekwitania. Jeśli objawy menopauzy odczuwasz już teraz, mimo, że nie ukończyłaś jeszcze 45 lat, koniecznie udaj się do ginekologa.

Jakie są objawy wczesnej menopauzy?

Po pierwsze to zmiany w cyklu miesiączkowym: nieregularne miesiączki, zmiana obfitości krwawienia, zbyt skąpe lub zbyt obfite. Po drugie to nadmierne wysuszenie skóry. Tu kobiety najczęściej reagują zmieniając kosmetyki z matujących na nawilżające. Po trzecie charakterystyczne gwałtowne uderzenia gorąca i kołatanie serca w sytuacjach stresowych i nie tylko. Po czwarte to nadmierne pocenie się. Po piąte huśtawki nastroju, raz euforia za chwilę agresja. Po szóste szybkie tycie (nieuzasadnione przybieranie na wadze, mimo diety i ćwiczeń tłuszczy pojawia się szczególnie w okolicy bioder i ud). Po siódme kłopoty z zasypianiem.

Zobacz więcej: Skąd się bierze problem i jak sobie pomóc z suchością pochwy? Sprawdź!

Jak potwierdzić wczesną menopauzę?

Jeśli zauważyłaś u siebie niektóre z tych objawów, warto udać się do ginekologa. Lekarz zleci badania hormonalne – jeśli poziom hormonów progesteronu i estrogenu będzie zbyt niski, być może zapadnie decyzja o terapii hormonalnej. Dlaczego to takie ważne? Nasze hormony płciowe wpływają nie tylko na płodność, ale mają inne ważne funkcje w organizmie, między innymi wpływają na pracę układu nerwowego, chronią przed chorobami układu krążenia i osteoporozą. Poza tym sprawdza się poziom hormonów tarczycy (T3 i T4) i poziom hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową: FSH i TSH. Jeśli wszystkie hormony są w normie, FSH jest podwyższony, a poziom estrogenu obniżony, to najprawdopodobniej zaczęła się przedwczesna menopauza. Pamiętaj, że diagnozy nie stawia się na podstawie tylko jednej kontroli, badania poziomu wszystkich hormonów, zwłaszcza FSH, trzeba kilka razy powtórzyć.

Dlaczego mam wczesną menopauzę?

Czasem to wynika z przyczyn genetycznych. Jeśli twoja mama wcześnie weszła w okres menopauzy, to ryzyko, że i ty zaczniesz wcześniej przekwitać, wynosi 30%. Istnieją też inne przyczyny. To, że odczuwasz objawy menopauzy może być związane z niektórymi lekami, na przykład tymi, jakie stosuje się w terapii zespołu policystycznych jajników, endometriozy lub mięśniaków macicy. Może słyszałaś o tzw. sztucznej menopauzie? To właśnie menopauza wywołana przez leki. Wcześniejsza menopauza może być spowodowana ciągłym odchudzaniem się lub życiem w napięciu, stresie, różnymi chorobami, na przykład tarczycy. Wpływ na czesne przekwitanie mogą mieć choroby jak różyczka, świnka, ospa, przechodzone w wieku dojrzałym. Poza tym ważne jest także to, kiedy urodziłaś dziecko. Okazuje się, że kobiety, które zdecydowały się na potomstwo w późniejszym wieku lub w ogóle nie rodziły, szybciej zaczynają przekwitanie.

Menopauza

fot. istock.com

Leczenie wczesnej menopauzy i szanse na ciążę

Problem rozwiązuje się indywidualnie. U jednych kobiet wystarczy zażywanie tabletek z hormonami, u innych domaciczna wkładka, ale czasem leczenie jest bardziej skomplikowane. U niektórych kobiet trzeba wprowadzić hormonalną terapię zastępczą. Wszystko zależy od przyczyn pojawienia się menopauzy i leczenia. Terapia trwa kilka miesięcy, u pacjentek, które chcą zostać mamami, leczenie ma na celu nie tylko przywrócenie miesiączek, ale także owulacji.

Na szczęście współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda, leki są coraz doskonalsze, więc jeśli uda się przywrócić miesiączkę, istnieje jeszcze szansa na poczęcie dzidziusia w naturalny sposób. Jednak wiedząc, że coś takiego jak zjawisko wczesnej menopauzy istnieje, lepiej nie czekać z planowaniem potomstwa do ostatniej chwili. Nie każde leczenie bowiem kończy się sukcesem.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Amanda (Ocena: 5) 29.12.2021 12:25
Nie wiem kiedy na mnie przyjdzie czas, ale sprawdzam czy mam owulację na monitorze płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
kamila (Ocena: 5) 19.11.2021 12:26
Bardzo ważna jest kontrola cyklu miesiączkowego daje nam wgląd w stan całego zdrowia, dlatego na mam w domu do zapisu cyklów komputer Cyclotest MyWay, lekarzowi pokazuję na badaniach wykresy
odpowiedz
Grażyna (Ocena: 5) 13.10.2021 12:58
Wiek tutaj nie ma nic do rzeczy. To raczej tylko cyferki...a menopauza to po prostu etap w życiu, który trzeba przejść. U mnie pojawił się po 40. Dolegliwości to głównie uderzenia gorąca i silne bóle stawów i problemy z wchłanianiem wapnia. Stąd decyzja lekarza o probiotykoterapii sanprobi osteo. Po 3 miesiącach stosowanie wychodze na prostą
odpowiedz
danka (Ocena: 5) 12.10.2021 15:08
płodność to stale trzeba kontrolować i dopiero na podstawie długich zapisów, jesteśmy w stanie wysuwać wnioski, ja zapisuje na termometrze cyclotest MySense i u lekarza pokazuję zawsze te wykresy płodności
odpowiedz
Polecane dla Ciebie