Infekcje intymne na początku ciąży: czym skutecznie i bezpiecznie je leczyć?

Infekcje intymne są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży.
Infekcje intymne na początku ciąży: czym skutecznie i bezpiecznie je leczyć?
07.04.2022
Katarzyna Lemanowicz

Ich bagatelizowanie lub zbyt późne rozpoznanie objawów dolegliwości może negatywnie wpływać na rozwój płodu, dlatego przy pojawieniu się uporczywego świądu czy pieczenia należy niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie. Czym skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie leczyć infekcje intymne, które rozwijają się na początku ciąży?

Objawy infekcji intymnej na początku ciąży - co warto wiedzieć?

Pierwszy trymestr ciąży jest bardzo trudny oraz wymagający dla organizmu kobiety. Wraz z zajściem w ciąży w ustroju zachodzi szereg zmian, które ściśle związane są z podniesieniem poziomu damskich hormonów, czyli estrogenu oraz glikogenu. Ich podniesienie skutkuje zmianą fizjologicznego odczynu pochwy, przez co jej zasadowe pH staje się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów, bakterii i wirusów. 

To główny powód, dla którego infekcje intymne są bardzo często diagnozowane wśród kobiet, a do najważniejszych objawów schorzenia należą:

  • pojawianie się upławów,
  • odczuwanie świądu oraz pieczenia okolic intymnych,
  • zaczerwienienie przedsionka pochwy,
  • uczucie suchości, bolesności pochwy.

Bagatelizowanie objawów infekcji może mieć wiele negatywnych konsekwencji, zarówno dla rozwoju dziecka, jak i zdrowia matki. Zauważenie objawów choroby na wczesnym etapie jej rozwoju daje szansę na szybkie i mało inwazyjne wyleczenie dolegliwości.

Infekcje intymne

Właściwa higiena miejsc intymnych w okresie ciąży - czy jest ważna?

Rozwijanie się infekcji intymnych na początku ciąży związane jest z dyskomfortem psychicznym przyszłej mamy oraz wieloma obawami o zdrowie własne oraz dziecka. Niedopuszczenie do rozwoju schorzeń grzybiczych, wirusowych czy bakteryjnych okolic intymnych w pierwszym trymestrze ciąży jest możliwe, dzięki prawidłowej profilaktyce miejsc intymnych, a o zasadach higieny intymnej przeczytasz na blogu Wapteka.

Aby nie zaburzyć fizjologicznej mikroflory pochwy i zewnętrznych narządów płciowych w okresie ciąży należy zrezygnować z agresywnych środków myjących, które prowadzą do przerwania naturalnej bariery ochronnej. Dodatkowo, dla zapobiegania rozwoju infekcji intymnych bardzo ważne jest zrezygnowanie ze sztucznej, poliestrowej bielizny na rzecz bawełnianej oraz unikanie miejsc publicznych, które szczególnie narażają na zakażenie się chorobotwórczymi patogenami, jak na przykład basen.

Infekcje intymne

Globulki na infekcje intymne - czy są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Do najczęściej diagnozowanych infekcji intymnych wśród kobiet w pierwszym trymestrze ciąży z pewnością zalicza się zakażenie bakteryjne oraz grzybicę pochwy. Czynnikiem prowokującym rozwój dolegliwości jest chwilowy spadek odporności kobiety wynikający z przeciążenia organizmu, czego efektem jest namnażanie się patogenu i uwidocznienie objawów choroby. Leki na infekcje intymne są całkowicie bezpiecznym sposobem na walkę z objawami schorzenia oraz źródłem ich powstawania.

Leki na infekcje intymne najczęściej posiadają formę globulek dopochwowych, żelu  lub czopku, a w ich recepturze znajdują się pałeczki kwasu mlekowego. Ich przyjmowanie pomaga przywrócić równowagę wewnętrznej mikroflory bakteryjnej pochwy, dzięki czemu dochodzi do szybkiego wyeliminowania infekcji. 

Zioła a infekcje intymne - czy ich stosowanie likwiduje objawy schorzenia?

Popularnym domowym sposobem na leczenie infekcji intymnych w początkowej fazie ciąży jest stosowanie bezpiecznych ziół. Silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze posiada pokrzywka, z kolei właściwościami łagodzącymi i regenerującymi śluzówkę pochwy posiada rumianek oraz wyciąg z kory dębu. Dobrym sposobem jest wykonanie tak zwanej nasiadówki z wybranym zielem, której przygotowanie polega na zalaniu ziół odpowiednią ilością wody, a następnie moczeniu w misce z naparem miejsc intymnych.

Warto pamiętać, że nieleczone infekcje intymne są bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. W przypadku pojawiania się jakichkolwiek nieprawidłowości lub zaostrzenia objawów choroby należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który zdecyduje o dalszym leczeniu.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 4.86 / 5
dagmara (Ocena: 5) 30.05.2022 15:36
Fajny portal o sprawach intymnych kobiet (ginekologia, płodność, antykoncepcja) to naturalnaplodnosc.pl także wszystkie kobietki - te które planują, te które nie planują, bądź te, ktore są w ciąży - odsyłam na tę stronkę
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.04.2022 16:55
wkładka dopochwowa caya przy stosunku
odpowiedz
Malwa (Ocena: 5) 13.04.2022 21:50
Mnie pomagają globulki florakcid. Mam je już sprawdzone i przetrenowane. Aktualnie zamawiam w rossmanna online.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.04.2022 14:45
podmywałam się przy pomocy biobidetu, stosowałam dobry płyn do okolic intymnych i żadna infekcja mnie nie dopadła.
odpowiedz
miii (Ocena: 5) 10.04.2022 18:37
przy infekcjach koniecznie mechaniczna ochrona jak np. diafragma Caya; chociaż najlepiej wstrzymać się do czasu wyleczenia
odpowiedz
Polecane dla Ciebie