Jak wygląda przejście z tabletek antykoncepcyjnych na wkładkę domaciczną?

Debata na temat wkładki wewnątrz macicznej.
Jak wygląda przejście z tabletek antykoncepcyjnych na wkładkę domaciczną?
fot. istock.com
13.07.2021
Dominika Stanisławska

Decyzja o zamianie antykoncepcji na wkładkę domaciczną często poprzedzona jest przemyśleniami i wielogodzinnym czytanie informacji z Internetu. Dla wielu kobiet odejście od tabletek antykoncepcyjnych jest nie tylko wygodniejsze, ale i pozwala ustabilizować poziom hormonów w organizmie.
Zobacz więcej: Rusza kampania „Strach ma wielkie oczy. Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie!”

Wkładka domaciczna – jak działa?

Wkładka, potocznie zwana spiralą, umieszczana jest wewnątrz macicy. Kształtem przypomina literę T, a jej niewielki rozmiar (kilka centymetrów) powoduje, że zupełnie się o niej zapomina. Spirale zawierają hormony, które są powoli uwalniane do organizmu. Powoduje to zagęszczanie śluzu, który utrudnia plemnikom drogę do jajeczka, a także zmiany w poziomie hormonów, co uniemożliwia owulację. Hormonalna wkładka domaciczna, bo o niej mowa, działa od 3 do 5 lat.
Drugim rodzajem jest miedziana wkładka domaciczna. Ta wyróżnia się tworzywem, z którego jest zrobiona, czyli z miedzi, która działa obojętnie na organizm kobiety. Wywołuje w organizmie niewielkie stan zapalny, który uniemożliwia zapłodnienie. Przy obu wariantach spirali należy pamiętać, że miesiączka będzie bardzo skąpa.

wkładka domaciczna
fot. istock.com

Dlaczego kobiety decydują się na wkładkę domaciczną?

Dla wielu z nas tabletki lub plastry antykoncepcyjne nie są dobrym rozwiązaniem. Po wielu latach przyjmowania antykoncepcji ciało staje się zmęczone, a co za tym idzie nie tylko zmieniamy się fizycznie, ale jesteśmy też bardziej rozdrażnione. Na forach pełno jest opowieści, na których panie przyjmujące antykoncepcję w postaci tabletek mówiły o wahaniach nastroju i wagi. Przy wkładkach domacicznych nie ma tego problemu. To, co przekonuje kobiety poza bezpieczeństwem, jest także prostota aplikacja. Co więcej, gdy podczas użytkowania wraz z partnerem zdecydujecie się na dziecko, wkładkę wystarczy wyjąć u lekarza ginekologa i zacząć przyjmować kwas foliowy – wszystko bez stresu, bez wahań nastrojów i wagi.
Zobacz więcej: Planujesz ciążę po 35 roku życia? Pamiętaj o tych kilku rzeczach...

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.07.2021 13:49
Ja tam najbardziej uważam niehormonalne metody i wkładkę mechaniczną Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie