Czy seks po histerektomii może być przyjemny?

Jakie są skutki usunięcia macicy?
Czy seks po histerektomii może być przyjemny?
fot. istock.com
24.03.2021
Dominika Stanisławska

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

  • jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu histerektomii;
  • jak wygląda współżycie po zabiegu;
  • co robić, by seks po zabiegu był przyjemny.

Decyzja o usunięciu macicy często jest ostatecznością dla wielu kobiet. Zanim jednak dojdzie do zabiegu panie zastanawiają się, jak zmieni się ich życie seksualne oraz czy utrata symbolu kobiecości zmieni znacząco ich podejście do samych siebie.
Zobacz więcej: 
Ginekologia dziecięca, czyli droga do zdrowej kobiecości

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu histerektomii?

#1 Mięśniaki macicy

Chociaż mogą być niegroźne to powodują ból i obfite krwawienia. 

#2 Wypadanie macicy

Do wypadania macicy dochodzi, gdy kobieta jest po kilku porodach, a jej narządy rodne się obniżają. Inny czynniki to otyłość lub menopauza.

#3 Endometrioza i adenomioza

Oba schorzenia dotyczą tkanki wyściełającej macicę. W przypadku endometriozy tkanka wyrasta poza ściany macicy, a w adenomiozie tkanka rośnie w ścianach macicy.
W przypadku endometriozy tkanka wyrasta poza ściany macicy, a w adenomiozie tkanka rośnie w ścianach macicy.
fot. istock.com

Jak wygląda współżycie po zabiegu histerektomii?

W zależności od tego, jaką część narządów rodnych usunięto, rekonwalescencja będzie wyglądała inaczej. Podczas całkowitej histerektomii usuwa się całą macicę wraz z szyjką macicy i jajnikami. Częściowa histerektomia to zabieg polegający na usunięciu górnej części macicy, ale pozostawieniu szyjki macicy oraz jajników. Jajniki są odpowiedzialne za wytwarzanie estrogenu, który powoduje popęd seksualny. W przypadku kobiet, które są po menopauzie, jajniki już nie funkcjonują, dlatego nie ma to większego znaczenia. Jeśli kobieta jest w wieku rozrodczym czeka ją terapia hormonalna. 

Po zabiegu histerektomii współżycie nie zmienia się znacząco. Dla wielu kobiet jest ono dużo lepsze, ponieważ część zabiegów wykonuje się u pań, które doświadczyły bólu i krwawienia podczas stosunków. Istnieje realna szansa, że kobiety po zabiegu będą odczuwały suchość pochwy, dlatego ważne jest pamiętanie o lubrykancie.
Zobacz więcej: 
"Bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji"

Co zrobić, aby seks po histerektomii był przyjemny?

#1 Używaj lubrykantu

Dotyczy to kobiet, które miały usunięte jajniki, ale stres również może wpływać na nawilżenie i odczuwanie przyjemności.

#2 Słuchaj swojego ciała

Lekarze zalecają, aby odczekać z seksem ok. 6 tygodni po zabiegu. Po tym czasie należy powoli zacząć sprawdzać, jak się czujemy. Jeśli twoje ciało nadal cię boli, to daj sobie więcej czasu.

#3 Porozmawiaj z partnerem

Wiele osób czuje się nieswojo, bo myślą, że skrzywdzą partnera - takie myślenie dotyczy obu stron. Wystarczy jedna rozmowa, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie