"Bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji"

Żona Piotra Adamczyka napisała o swojej chorobie.
"Bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji"
fot. instagram.com/karolina.szymczak/
15.01.2021
Dominika Stanisławska

Żona Piotra Adamczyka, Karolina Szymczak, postanowiła opowiedzieć o swojej chorobie, o której mówi się niewiele – o endometriozie.
Zobacz więcej: Kasia Tusk pokazuje niepublikowane zdjęcia z różnych momentów życia!

Żona Piotra Adamczyka opowiedziała o endometriozie

O endometriozie mówi się niewiele, dlatego 29-letnia Karolina Szymczak podzieliła się swoim problemem, aby zachęcić kobiety do badań i lepszego dbania o siebie. Na swoim koncie na Instagramie dodała zdjęcie ze szpitala i obszerny wpis, w którym opowiada o bólu, jaki przechodzą kobiety zmagające się z endometriozą.

- Dziewczyny, zdecydowanie bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji. Tak że warto. Dlaczego się tym wszystkim dzielę? Bo choroba nie powinna być czymś czego się wstydzimy. O tym trzeba mówić, żeby inne kobiety miały z tylu głowy, że trzeba się badać i nie dawać sobie wmawiać, że ból jest czymś normalnym. Ból zawsze jest patologią. Zdecydowałam się też mówić o endometriozie, bo zaczyna dotykać mniej więcej co szóstą kobietę na świecie. A nie wiemy o niej praktycznie nic. Jak mówię komuś na co jestem chora, większość ludzi pyta: a co to takiego, albo mówią, że to choroba kobiet po menopauzie. To duży błąd. Endometrioza to choroba przede wszystkim kobiet w okresie rozrodczym i nastolatek. Wiąże się najczęściej z bólem podczas miesiączki, bólem podczas stosunku seksualnego oraz trudnością z zajściem w ciąże. Chcemy wprowadzać edukację seksualną dla dzieci, a miesiączka wciąż jest tematem tabu dla dorosłych kobiet. Nadal w szkołach nie ma podstawowych artykułów higienicznych dla dziewcząt. A kiedy boli nas przy stosunku to zagryzamy zęby. Dopóki my kobiety nie zmienimy swojego podejścia do siebie, nie będziemy w stanie uczyć dobrych nawyków naszych córek. Kiedy ja powiedziałam o chorobie, poruszyłam moje koleżanki do badania się, bo okazuje się, że kobiety milczą w cierpieniu. Wy też poruszcie swoje koleżanki, partnerki, żony, siostry, kuzynki, a może nawet siebie. Wróciłam na Psychologię, żeby móc pomagać wszystkim kobietom, które przechodzą ten bolesny i psychicznie trudny proces choroby. Jest misja do zrobienia. Możemy sobie nawzajem w tym pomóc. Wierzę w to. – napisała Karolina Szymczak.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Karolina Szymczak (@karolina.szymczak)

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.02.2021 11:10
Współczuję, ból jest rzeczywiście potworny, ja też miałam operację w szpitalu medicover więc teraz jest już ok ale pamiętam kiedy zwijałam się z bólu i to jeszcze niedawno
odpowiedz
Polecane dla Ciebie