Planujesz ciążę po 35 roku życia? Pamiętaj o tych kilku rzeczach...

Wszystko o tym, jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia.
Planujesz ciążę po 35 roku życia? Pamiętaj o tych kilku rzeczach...
fot. istock.com
11.12.2020
Dominika Stanisławska

Kobiety powyżej 35 roku życia są postrzegane jako będące w zaawansowanym wieku, ale to nie znaczy, że nie mogą nadal rodzić dzieci. Adopcja to dobry wybór, ale błędem jest pozwalanie kobietom myśleć, że nie można począć dziecka po 35 roku życia. Wiele kobiet decyduje się na późne macierzyństwo.
Zobacz więcej: 
Polaków nie stać na to, by mieć dzieci?

Ciąża po 35 roku życia - jak się przygotować?

Ciąża po 35 roku życia zasadniczo nie różni się niczym od ciąży kobiety dużo młodszej, pod warunkiem, że jest dokładnie monitorowana przez lekarzy. Niestety, ale chociaż po 35 roku życia nadal łatwo zajść w ciążę, to im późniejszy wiek rodzącej, tym większe ryzyko. Zanim kobieta zdecyduje się na dziecko powinna przejść dokładne badania, aby wykluczyć różne choroby. Coraz więcej kobiet w Polsce decyduje się na późne macierzyństwo, aby nacieszyć się młodością, zrobić karierę i odłożyć konkretną sumę na wychowanie dziecko. Nie ma w tym nic złego. Taka postawa świadczy o odpowiedzialności przyszłej matki.
Taka postawa świadczy o odpowiedzialności przyszłej matki.
fot. istock.com

Zagrożenia związane z ciążą po 35 roku życia

Główna z nich to ryzyko urodzenia płodu z zespołem Downa. Trzeci chromosom zazwyczaj przekazuje matka. Według statystyk ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa to 1 na 360 urodzeń. Ponadto u kobiety, która planuje ciąże w późniejszym wieku, częściej dochodzi do poronień, u płodu częściej występuje przepuklina mózgowo-rdzeniowa, odnotowuje się częstsze wady serca i przewodu pokarmowego u dziecka. Kobieta jest także narażona na stan przedrzucawkowy oraz urodzenie wcześniaka.
Zobacz więcej: 
Czy jedzenie odpowiednich produktów może podnieść płodność? Okazuje się, że TAK!

Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?

Przede wszystkim są to badania krwi. Pozwolą stwierdzić, czego brakuje w organizmie przyszłej mamy. Badania moczu, które pozwolą określić stan nerek. Poza tym, trzeba wykonać badanie USG, a w trakcie ciąży zaleca się wykonanie testu Harmony, które potwierdza lub wyklucza dodatkowy chromosom (odpowiedzialny za zespół Downa) u płodu. Daje wynik z prawie 100% dokładnością, dlatego lekarze często zalecają go kobietom. Inne testy wykonywane w ciąży to test podwójny - między 10. a 14. tygodniem ciąży oraz test potrójny - wykonywany między 15. a 17. tygodniem ciąży.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.12.2020 14:38
Mam znajomą która też jest po 35 roku życia i niedawno mamą została. Wiadomo obawy jakieś tam miała, ale jest to już jej trzecie dziecko, więc aż tak się nie stresowała. Dla małej kupiłam króliczka z piszczkiem z sensillo, bo z pustymi rękami nie wypada jechać a mam w planach ich odwiedzić w weekend :)
zobacz odpowiedzi (2)
Polecane dla Ciebie