Nie zapominaj o mammografii!

Rak piersi to jest ogromnym zagrożeniem dla kobiet.
Nie zapominaj o mammografii!
fot. istock.com
08.10.2020
Dominika Stanisławska

Mimo wielu kampanii społecznych oraz darmowych badań wiele kobiet nadal nie robi badań kontrolnych piersi. Mimo że teraz na ściance jest koronawirus, to warto pamiętać, że są choroby, na które umiera więcej osób, a żadna z chorych nie przejdzie nowotworu piersi bezobjawowo. Warto pamiętać, że istnieją większe problemy związane ze zdrowiem niż koronawirus. Regularne badania piersi mogą zapobiec tragedii.
Zobacz więcej: Mięsak macicy, co trzeba o nim wiedzieć?

Mammografia - nie zapominaj o badaniach profilaktycznych

Badania przesiewowe są bardzo ważne – szczególnie powinny być dla kobiet w średnim wieku. Wyjście z domu na badanie nie spowoduje, że nagle zarazimy się COVID-19. Badania wykryją zmiany nowotworowe w początkowym stadium, a szybkie leczenie pozwala na pełny powrót do zdrowia. Jeśli stresuje cię przebywanie w większych skupiskach ludzi zadzwoń do przychodni, w której masz zamiar wykonać badanie. Zapytaj o środki bezpieczeństwa jakie stosują, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jeśli nie zrobiłaś badania na wiosnę, masz okazję teraz zapisać się na badanie, które może uratować życie. Warto uciszyć strach, a posłuchać głosu rozsądku.
Zapytaj o środki bezpieczeństwa jakie stosują, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
fot. istock.com

Rak piersi, jakie są objawy?

Najbardziej zauważalne to zniekształcenie piersi i wciągniecie brodawki lub skóry. Innymi objawami mogą być zmiany skórne wokół brodawki, wyciek z brodawki (zwłaszcza, jeśli przypomina krew), poszerzenie żył wokół piersi i zgrubienia lub zaczerwienienia. U około 25 proc. kobiet guz piersi może nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne badanie mammograficzne.
Zobacz więcej: Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności - jak się przygotować?

Rak piersi, jak diagnozować i leczyć?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Co roku z powodu za późno wykrytego raka piersi umiera ok. 20 tysięcy kobiet. Są to żony, matki, siostry, córki, babcie. Pierwsze badanie piersi można wykonać samodzielnie w domu. Powinno się je robić raz w miesiącu. W przypadku wykrycia guzka należy udać się na mammografię. Obecna technologia pozwala na wczesne wykrycie raka, a nawet nowotwory złośliwe można leczyć. Szybko wdrożone leczenia daje możliwość zachowania piersi w nienaruszonym stanie.

SONDA
Robisz regularnie badanie mammograficzne?
Robisz regularnie badanie mammograficzne?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie