Mięsak macicy, co trzeba o nim wiedzieć?

Mięsak macicy to rodzaj nowotworu złośliwego.
Mięsak macicy, co trzeba o nim wiedzieć?
fot. istock.com
17.09.2020
Dominika Stanisławska

Mięsak macicy to rodzaj nowotworu złośliwego, który występuje u kobiet w okresie menopauzy, czasami zdarza się u młodszych i dużo starszych pań. Mięsak macicy stanowi 1% wszystkich nowotworów ginekologicznych.

Co to jest mięsak macicy?

Mięsak to jeden z typów guzów macicy, nowotwór złośliwy. Powstaje z tkanki macicy i rozwija się w jej trzonie. Może on występować pojedynczo lub może być ich kilka. Zapadalność na mięsaka jest niska, ale cechuje go brak stadium przedinwazyjnego. Zwykle jest rozpoznawany, gdy osiągnie wielkość ok. 5 cm.
Zwykle jest rozpoznawany, gdy osiągnie wielkość ok. 5 cm.
fot. istock.com

Mięsak macicy, jak go rozpoznać?

Ten rodzaj nowotworu objawia się głównie nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych, czyli np.: plamieniem w środku cyklu, bólem podbrzusza i śródbrzusza. Zdiagnozować chorobę można za pomocą badania ginekologicznego, USG transwaginalnego, histeroskopii albo laparoskopii diagnostycznej. Badania te pozwalają na ustalenie obszaru i wielkości nowotworu. Najczęściej mięsak macicy zlokalizowany jest na trzonie macicy.
Zobacz więcej: Para białych Amerykanów skorzystała z zabiegu in vitro. Urodziło im się... azjatyckie dziecko

Czynniki sprzyjające występowaniu nowotworu

Tak samo jak w przypadku innych chorób cywilizacyjnych, główną przyczyną mięsaka macicy jest otyłość – nie od dziś wiadomo, że otyłość to choroba, którą należy leczyć, bo wywołuje nie tylko nowotwory, ale także cukrzycę. Innymi czynnikami są brak potomstwa chorej, okres menopauzalny, stan po napromieniowaniu miednicy mniejszej i przyjmowanie leku tamoksifen (stosowany w leczeniu raka sutka).

Mięsak macicy – leczenie

Leczenie mięsaka macicy odbywa się chirurgicznie, czyli usuwa się cały układ rozrodczy u pacjentki. Następnie, aby ograniczyć rozwój stosuje się radio lub chemioterapię. Niestety, nowotwór często daje przerzuty zwłaszcza do płuc, gdzie dostaje się przez układ krwionośny. Z tego powodu zaleca się chemię. Rokowania zazwyczaj są, jeśli dojdzie do odległych przerzutów. Istnieje możliwość wykonania miomektomii (wyłuszczenie mięśniaków), czyli usunięcie zmian z jak najmniejszym uszczerbkiem na macicy. Dotyczy to tylko kobiet przed menopauzą, które jeszcze chcą mieć dzieci.
Zobacz więcej: Wszystko o in vitro. Jak przebiega i kto może mu się poddać?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie