Ginekolog wyjaśnił, dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie. Rozpętał burzę

Bardzo kontrowersyjna teoria.
Ginekolog wyjaśnił, dlaczego kobiety rodzą przez cesarskie cięcie. Rozpętał burzę
fot. istock.com
15.11.2019
Katarzyna Lemanowicz

Z roku na rok wzrasta liczba kobiet, które rodzą dzieci poprzez cesarskie cięcie. Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, że większości z nich można uniknąć. Liczba ta nie powinna przekraczać kilkunastu procent przypadków, a dziś niemal co drugi poród odbywa się w ten sposób. Dlaczego?

Wydaje się, że podstawową przyczyną jest strach przed bólem. Młode mamy wierzą, że zabieg chirurgiczny okaże się dla nich mniej traumatycznym przeżyciem, niż rodzenie siłami natury. Inne wolą mieć bliznę na podbrzuszu, niż rozciągnięte i uszkodzone narządy płciowe. W tym temacie wciąż rządzą stereotypy.

Lekarz powiela stereotypy

Te dotyczą jednak nie tylko pacjentek, ale także lekarzy. Udowadnia to kontrowersyjna wypowiedź brytyjskiego ginekologa.

Niektóre kobiety decydują się na cesarskie cięcie fot. istock.com

Słowa doktora Marco Gaudoina, wypowiedziane na antenie radia BBC, wywołały powszechne oburzenie. Zwłaszcza wśród kobiet, które poczuły się obrażone i upokorzone. W rozmowie z dziennikarzem ekspert wyznał, dlaczego jego zdaniem tak bardzo wzrosła liczba cesarskich cięć.

Wszystkiemu winna jest otyłość. Wraz z nadwagą powiększa się warstwa tłuszczowa w kanale rodnym, przez co dziecko ma utrudnioną drogę wyjścia. Mamy wtedy do czynienia z niewspółmiernością porodową

- twierdzi.

Wytłumaczmy, że niewspółmierność porodowa to „sytuacja położnicza, która związana jest z wystąpieniem dysproporcji między wielkością główki płodu, a wielkością płaszczyzny wchodu miednicy”. Inaczej mówiąc: kiedy noworodkowi brakuje miejsca, by wydostać się na świat.

Cesarskie cięcie  fot. iStock.com

Słowa lekarza wywołały falę protestów i to także wśród koleżanek i kolegów po fachu. Jedną z nich jest cytowana przez thesun.co.uk dr Virginia Beckett, która zaprzecza, by niewspółmierność porodowa miała cokolwiek wspólnego z „otłuszczeniem pochwy”.

Ta sytuacja nie jest spowodowana wielkością waginy i poziomem tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj chodzi o sytuację, gdy dziecko ułożyło się w nieodpowiedniej pozycji albo kanał rodny jest węższy od główki

- przekonuje.

Co nie oznacza, że nie ma w tym ziarenka prawdy. Według niej kobiety z nadwagą częściej rodzą duże dzieci, a te nie obracają się tak sprawnie, jak mniejsze. Wtedy faktycznie może dojść do sytuacji, gdy konieczne będzie cesarskie cięcie. Należy jednak zaznaczyć, że przyczyną nie jest tłuszcz odkładający się w drogach rodnych, jak twierdzi dr Gaudoin.

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 4.88 / 5
Ali (Ocena: 5) 12.12.2020 18:24
Boją się bólu i tyle. W dupach im się poprzewracała.
odpowiedz
Damianos (Ocena: 5) 11.12.2020 16:15
Ponad połowa tych niepotrzebnych cesarek jest spowodowana jednym - kobiety chcą mieć ciasne szparki... i zamiast o dziecku myślą już w ciąży o ru**aniu po porodzie.
zobacz odpowiedzi (1)
Matka (Ocena: 5) 11.12.2020 12:04
Nieprawda.Urodzilam 2 dzieci naturalnie,miałam nacinamy krocze i zszywanie.Ale moje życie intymne na tym nie ucierpiało.Już miesiąc po porodzie kochałam się z mężem i czerpie z tego taką samą przyjemność jak przed porodem.Pochwa nie jest rozciągnięte ani zdefozdeformowana.Taki sam zabobon jak to,ze jak będziesz karmić piersią będziesz mieć obcisłe piersi.Wykarmilam dwójkę a piersi mam nadal piękne i jędrne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.12.2020 07:37
Po cesarce narządy rodne są dalej piękne i sprawne. A po porodzie rozciągnięte i pozszywane. Kobiety które nie chcą przechodzić plastyki narządów rodnych i któtym zależy im na udanym życiu seksualnym wybiorą cesarkę.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 05.05.2020 09:29
Uśmiałam się. Odtłuszczanie narządów rodnych😆 Znam wiele kobiet otyłych i rodzą malutkie dzieci do 3 kg i znam chudzinki, którym urósł tylko brzuszek, przytyły 8 kg i rodzą dzieci ponad 4 kg. Niektóre rodzą dzieciątko 4 kg bez problemu a niektóre maja problem urodzić dzieciątko 3 kg. Po to się mierzy i dziecko i kanał rodny, aby stwierdzić czy dzidziuś da radę. Kobieta raczej nie ma wpływu na budowę kanału rodnego i na ułożenie dziecka. Najczęściej cc maja właśnie szczupłe dziewczyny.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie