Bieganie z wózkiem - od czego zacząć?

Nie jest to rzecz najłatwiejsza, ale nie niemożliwa. Sprawdź, jak przygotować się do biegania z wózkiem!
Bieganie z wózkiem - od czego zacząć?
fot. istock.com
15.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Od połowy ciąży planujesz, ze tuż po porodzie będziesz aktywna fizycznie. Zderzasz się jednak z rzeczywistością – na siłownię nie wyjdziesz, bo karmisz, wieczorami może i mogłabyś porobić kilka przysiadów albo nawet wyjść pobiegać (bo, dajmy na to, że jesteś szczęściarą i dziecko sobie smacznie śpi), ale padasz na twarz. Wpada ci więc do głowy pomysł: będę biegać z wózkiem. I co teraz?

Bieganie z wózkiem - na co zwrócić uwagę?

Bieganie z dzieckiem to fajna sprawa – przede wszystkim dla mamy, która może przy okazji spaceru trochę się poruszać, bo w domu zazwyczaj nie ma na to czasu. Płyną też z tego korzyści dla dziecka – dziecko w wózku, który tak szybko się przemieszcza, chętniej i dłużej śpi. Nie trzeba więc obawiać się, że dziecko zaraz się obudzi i trzeba będzie wracać do domu.

Bieganie z dzieckiem
fot. istock.com

Bieganie z wózkiem - jakie miejsce wybrać?

Najlepiej możliwie blisko domu, żeby nie było problemów z powrotem. Rodzice, gdy już poczują zew, lubią przesadzić z treningiem, a dziecko nie zawsze jest w stanie to zrozumieć. W lecie można dziecko przewinąć na dworze, jesienią i wczesną wiosną jest to raczej niemożliwe. Wybierajcie parki, lasy, drogi nad rzeką i jeziorem – wszystko po to, żeby było przyjemniej. Poza tym asfalt szkodzi stawom.

Jaki wózek wybrać?

Wózek musi być dostosowany do biegania. Ze zwykłą spacerówką łatwo o wypadek i nieszczęście, ponieważ takie wózki mają słabą amortyzację, za małe koła i za wysoki środek ciężkości. Porządny wózek do biegania można kupić już za około 1400 złotych.

Co powinien zawierać wózek do biegania?

  • Pasy bezpieczeństwa mocowane w kilka punktach;
  • Duże koła o średnicy przynajmniej 16 cali;
  • Niski środek ciężkości;
  • Sztywne przednie koło;
  • Hamulec ręczny;
  • Hamulec nożny;
  • Terenowe opony;
  • Regulację wysokości rączek wózka;
  • Odblaski;
  • Klapy wentylacyjne.
Thule wózek do bieganiaThule Urban Glide 2 - cena ok. 3600zł - kupisz tutaj!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli biegałyście wcześniej, to nie ma co się łudzić, że forma będzie taka, jak przed ciążą. Bieganie z wózkiem to ani trening, ani spacer. Nie zrobicie życiówki, ale możecie przebiec razem z dzieckiem 5 km, 10 km, a nawet cały maraton. Ostatnio to naprawdę bardzo modne, więc bez obaw – na pewno nie będziecie same z wózkiem w parku.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gość (Ocena: 5) 15.03.2021 13:49
Póki co nie biegam, bo nigdy nie lubiłam, więc raczej to się nie zmieni. Dla mojej pociechy kupiłam wózek frontera z camini. Do długich spacerów sprawdza się jak znalazł nawet na piaszczystych ścieżkach lekko się prowadzi :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie