5 sposobów na energię do ćwiczeń - wiemy co naprawdę działa!

Silne postanowienie na temat codziennych treningów nie zawsze wytrzymuje konfrontację z rzeczywistością.
5 sposobów na energię do ćwiczeń - wiemy co naprawdę działa!
fot. istock.com
09.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak mieć energię do ćwiczeń;
  • jak zadbać o zdrową sylwetkę;
  • jak unikać kryzysów energetycznych;
  • dlaczego węglowodany są tak ważne w diecie.

Zwłaszcza, gdy twój organizm nie był do tej pory zbyt aktywny, istnieje spore prawdopodobieństwo, że mimo ogromnej motywacji, z czasem zabraknie ci energii do ćwiczeń.

Wysiłek należy dawkować racjonalnie i stopniowo zwiększać obciążenia. Pamiętaj również o odpowiedniej diecie dostarczającej energię niezbędną do ćwiczeń oraz prawidłowej regeneracji poddawanego wysiłkowi organizmu.

Jak mieć więcej energii do ćwiczeń?

#1 Unikaj kryzysów energetycznych

Kryzys energetyczny to moment, w który nagle w trakcie ćwiczeń zaczyna ci brakować energii do ich kontynuacji. Organizmu nie da się oszukać – brak sił wynika z faktu, że zabrakło mu odpowiednich źródeł energii do dalszego wysiłku. To właśnie z tego względu kolarze biorący udział w wielogodzinnych etapach wyścigów, w trakcie jazdy spożywają między innymi wysokoenergetyczne batony. Za kryzys energetyczny podczas twoich ćwiczeń odpowiada nieprawidłowe odżywianie. Pamiętaj, aby mniej więcej 1 godzinę przed wysiłkiem spożyć lekkostrawny posiłek. W ten sposób naładujesz baterie swojego organizmu.

Zobacz więcej: To są najlepsze przekąski po treningu!

Odchudzanie

#2 Skorzystaj z mocy węglowodanów

Jaki posiłek jest najbardziej odpowiedni dla osób regularnie ćwiczących fizycznie? Przede wszystkim bogaty w węglowodany, które są prawdziwym źródłem energii do treningu. Zależnie od tego jak bardzo intensywny trening podejmujesz, węglowodany powinny stanowić od 55% do 70% całego pokarmu. 

#3 Zadbaj o regenerację podczas snu

Jednak odpowiednia dawka energii do aktywnego treningu wynika nie tylko z prawidłowo dobranej diety. Równie ważnym czynnikiem jest regeneracja organizmu w trakcie snu, który powinien trwać około 8 godzin i być nieprzerwany. Lekarstwem na ewentualne kłopoty z zasypianiem jest unikanie drzemek w ciągu dnia, a także odpowiednie przygotowanie się do spoczynku. Na około godzinę przed pójściem spać warto unikać ostrego światła, a także pobudzenia fizycznego i psychicznego. W tym kontekście idealny wieczór to ciepła kąpiel, a następnie spokojna lektura przy stłumionym świetle nocnej lampki.

Zobacz więcej: Dzięki TEJ jednej rzeczy naprawdę schudniesz

#4 Przyswajaj wartościowe białko z pożywienia

W tym punkcie skupimy się na często popełnianym błędzie przez osoby, które pragną dostarczyć swojemu organizmowi dużą ilość białka, które zwiększy efektywność treningu. Koncentraty białkowe dostępne w coraz powszechniejszych specjalistycznych sklepach i klubach fitness to zupełnie zbyteczne wspomaganie, pod warunkiem, że stosujemy dobrze zbilansowaną dietę. Naprawdę nie warto sięgać po suplementację białka, zwłaszcza, gdy pragniesz dzięki treningowi pozbyć się zbędnych kilogramów.

#5 Nawadniaj organizm po wysiłku

Godzina intensywnego treningu potrafi sprawić, że organizm wraz z potem straci nawet 1,5 litra wody, a także wiele ważnych mikroelementów, w tym przede wszystkim sód. Trenując łatwo się odwodnić, przez co obniża się ogólne samopoczucie i energia potrzebna do ćwiczeń. Na każdy stracony litr wody, należy wypić przynajmniej 1,5 litra płynu, aby uzupełnić ten brak. W ponownym nawodnieniu organizmu pomóc mogą również elektrolity, które ułatwiają przyswajanie wody. Nie sięgaj natomiast po napoje energetyzujące, chyba że czeka cię wielogodzinny wysiłek. W przeciwnym razie dodatkowe pobudzenie organizmu jest całkowicie zbędne.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gośka (Ocena: 5) 12.04.2021 12:02
Dopiero zaczynam swoją przygodę z treningami, ale mam dużo energii i motywacji do ćwiczeń. Wczoraj dałam sobie taki wycisk, że po skończonym treningu wypiłam prawie całą butelke cisowianki na raz. A dzisiaj co ledwo z łóżka wstałam, bo mam takie zakwasy :P
odpowiedz
Polecane dla Ciebie