To jest sekret szczupłej sylwetki!

Brakuje ci motywacji do ćwiczeń? Naukowcy z Uniwersytetu Florydy dokonali odkryć, które zachęcą cię do regularnego ruchu!
To jest sekret szczupłej sylwetki!
fot. istock.com
13.05.2024
Katarzyna Lemanowicz

Mamy kolejny dowód na to, że aktywność fizyczna to niezbędny warunek osiągnięcia i utrzymania szczupłej sylwetki. Według najnowszych badań w organizmie uwalnia się wtedy związek o nazwie iryzyna. To kolejny hormon regulujący metabolizm i wpływający na masę ciała. Działając na geny, wspomaga on spalanie tłuszczu i zapobiega odkładaniu się jego rezerw. 

Jak działa iryzyna?

Odkryta kilka lat temu iryzyna została wreszcie przebadana pod kątem działania na metabolizm. Okazało się, że wpływa ona na komórki macierzyste, ograniczając nawet o 20-60% przekształcanie ich w dojrzałe komórki tłuszczowe. Stymuluje za to ich przemianę w tkankę kostną – możliwe więc, że to właśnie dlatego ćwiczenia wzmacniają szkielet kostny. Co więcej, iryzyna sprawia, że zwyczajna tkanka zapasowa w postaci białego tłuszczu przekształca się w tłuszcz brązowy. Jest on niezwykle aktywną metabolicznie tkanką, która spala więcej kalorii niż pracujące mięśnie! Dodatkowo iryzyna ma korzystny wpływ na inne aspekty zdrowotne, m.in. zapobiega odkładaniu się płytki miażdżycowej w arteriach. Kobiety są przy tym chronione w większym stopniu, bo w przeliczeniu na beztłuszczową masę ciała mają jej więcej.

Hormon szczupłości

Naukowcy przypuszczają, że odkrycie to pozwoli opracować nowe terapie przeciwko otyłości, a także przeciwdziałające efektowi jo-jo, który pojawia się zwykle po kuracjach odchudzających. Powodują one bowiem długotrwałe obniżenie się poziomu związków warunkujących sytość – leptyny, cholecystokininy i peptydu YY – a wzrost steżenia greliny, która nasila apetyt. Zanim jednak będziemy mieli do dyspozycji iryzynę w kapsułkach, warto w tradycyjny sposób podnosić jej poziom w organizmie poprzez regularny ruch. 

fot. istock.com

Fitness kontra hormon stresu

Według badań opisanych w Endocrine Research, fitness warto zaplanować około godziny 21 – wtedy, gdy wydzielanie iryzyny jest w organizmie największe. Jednocześnie to moment najmniejszej produkcji kortyzolu. Podwyższony poziom tego hormonu stresowego powoduje wzrost apetytu na niezdrowe produkty, utratę masy mięśniowej i kostnej, pogorszenie nastroju i pamięci. Regularny wysiłek fizyczny pozwala utrzymać stężenie tego hormonu stresowego na niższym poziomie, szczególnie w okresach jego najintensywniejszego wydzielania, czyli z samego rana.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Edyta (Ocena: 5) 14.05.2024 23:17
Jeśli dosyć długo źle się czujemy, to warto zbadać poziom hormonów. Przy tym trzeba znac swoje cykle. Polecam termometr owulacyjny cyclotest mySense
odpowiedz
Polecane dla Ciebie