Dlaczego to czy się wyśpisz wpływa na skuteczność treningów?

Większość osób nie docenia ogromnej roli i znaczenia snu, a przecież sen to kluczowy element naszego życia.
Dlaczego to czy się wyśpisz wpływa na skuteczność treningów?
fot. istock.com
07.03.2024
Katarzyna Lemanowicz

Sen to także nieodzowny i bardzo ważny element naszego życia sportowego. Jeśli zależy ci na osiąganiu lepszych wyników sportowych, zrzuceniu kilku niechcianych kilogramów, czy zbudowaniu masy mięśniowej musisz pamiętać o właściwej regeneracji.

Sen a skuteczność treningu

Nasze mięsnie rosną nie wtedy kiedy jesteśmy na treningu i robimy kolejne ćwiczenia, ale wtedy kiedy nasz organizm odpoczywa. Skracanie czasu snu negatywnie odbije się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale przede wszystkim na osiąganych wynikach. Podczas snu nasz organizm się regeneruje. To właśnie w nocy naprawiają się nasze włókna mięśniowe, które podczas treningu zostały uszkodzone. Dzięki takiej odbudowie nasze mięśnie staną się silniejsze i grubsze, przez co szybciej zauważymy poprawę naszej sylwetki. Skrócenie czasu naszego snu nie tylko negatywnie odbije się na naszej sylwetce, ale także źle wpłynie na gospodarkę hormonalną.

fot. istock.com

Brak snu lub jego niewystarczająca ilość skutkuje wzrostem kortyzolu, czyli hormonu stresu. Kortyzol wykazuje właściwości kataboliczne. Oznacza to, że hamuje on syntezę białek mięśniowych i nasila ich rozpad. Kortyzol utrudnia nam także spalanie tkanki tłuszczowej. Wraz ze wzrostem poziomu kortyzolu w organizmie mężczyzny spada poziom testosteronu, który jest najważniejszym hormonem anabolicznym dzięki któremu szybciej jesteśmy w stanie zbudować masę mięśniową. Niedostateczna ilość snu zaburza naszą równowagę hormonalną, dlatego należy zadbać o prawidłowy poziom regeneracji naszego organizmu.

Czy jakość snu wpływa na skuteczność treningu?

Jakoś snu to kolejny temat nad którym warto się skupić. Dłuższy sen nie zawsze jest gwarancją lepszej regeneracji. Bardzo ważne są czynności, które wykonujemy bezpośrednio przed zaśnięciem. Jakość snu z całą pewnością polepszy wywietrzone pomieszczenie w którym śpimy, zgaszone lub przyciemnione światło oraz ostatni spożywany  przez nas posiłek. Kolację należy zjeść  najpóźniej godzinę przed snem i należy unikać ciężko strawnych posiłków. Błędem jest zasypianie głodnym lub bardzo najedzonym. Ostatni zjedzony posiłek nie powinien opierać się tylko i wyłącznie o produkty białkowe. Świetnym rozwiązaniem będzie zjedzenie przed snem odpowiedniej ilości węglowodanów, które mają wpływ na poziom melatoniny, która nazwana jest hormonem snu. Należy dodać, że bardzo niekorzystnym zjawiskiem wpływających na jakość snu jest korzystanie bezpośrednio przed zaśnięciem z telefonu. Patrzenie w ekran smartfona lub telewizora powoduje obniżenie poziomu melatoniny, przez co nasz sen straci na swojej jakości i będziemy bardziej niewyspani.

Ciężkie treningi, zbilansowana dieta, odpowiednia suplementacja bez regeneracji nie przyniosą nam odpowiednich efektów. Uwagę należy skoncentrować na odpowiednio długi sen, który pozwoli naszemu ciału na pełną regenerację. Taka inwestycja w długość i jakość snu na pewno wyjdzie naszemu organizmowi na plus, przez co zamierzone efekty przyjdą szybciej niż to sobie zaplanowaliśmy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie