Jak alkohol wpływa na twoją rutynę sportową?

Poznaj 6 powodów, dla których warto odstawić alkohol!
Jak alkohol wpływa na twoją rutynę sportową?
23.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

Podjęłaś się wyzwania styczniowego i odstawiłaś alkohol? Weszłaś z impetem w trend #suchystyczeń? Świetnie! Dowiedz się jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą rezygnacja z picia alkoholu i jak to wpływa na twoją rutynę sportową.

Jak alkohol wpływa na twoją rutynę sportową?

Po pierwsze i chyba najważniejsze, zwiększa się twoja wydajność. Ale jest jeszcze masa argumentów przemawiających za tym, żeby porzucić picie alkoholu a skupić się na wdrożeniu w życie jakiejkolwiek aktywności fizycznej!

#1 Alkohol odwadnia

Alkohol działa moczopędnie i prowadzi do odprowadzenia wody z organizmu. Co więcej, 90% objawów kaca związanych jest bezpośrednio ze skutkami odwodnienia. Woda jest kluczem do utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji. Pomaga regulować temperaturę ciała. A jeśli jesteśmy odwodnieni czujemy zdecydowany dyskomfort podczas treningów. Jeśli w twoim organizmie znajduje się alkohol, to tętno przyspiesza szybciej niż zwykle, a temperatura ciała rośnie. To wszystko prowadzi do fatalnego samopoczucia podczas treningu i zdecydowanie obniżonej wydajności.

#2 Alkohol męczy mięśnie

Gdy pijemy alkohol, w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy, który jest odpowiedzialny za ich skurcze, a w konsekwencji doświadczamy bardziej bolesnych skurczy podczas treningów. Innymi czynnikami przemawiającymi za unikaniem alkoholu jest to, że alkohol prowadzi do osłabienia, gorszej kondycji mięśni, a bez tego trening nie tylko będzie nieefektywny, ale może też prowadzić do licznych kontuzji. Dodatkowo, kiedy pijesz alkohol, czas potrzebny na regenerację po treningu wydłuża się.

#3 Alkohol obniża wydajność podczas ćwiczeń

Nawet minimalna ilość alkoholu niekorzystnie wpływa na wydajność podczas treningów. Jedno z badań wykazało, że kac może zmniejszyć wydajność aerobową o ponad 11 procent – następnego dnia.

#4 Alkohol powoduje niekontrolowane skoki cukru

Niezależnie od tego jaki alkohol pijesz musisz wiedzieć, że alkohol jest wręcz naładowany cukrem, a tak wysoki ładunek glikemiczny, po całkowitym strawieniu zamienia się w glukozę. Ten nagły wzrost oznacza, że organizm cierpi na stan zapalny, który może prowadzić do zatrzymywania wody, wzdęcć, zmęczenia. To wszystko nie pomaga na treningu, a wręcz czyni go istną katorgą.

#5 Alkohol upośledza metabolizm

Alkohol powoduje rozleniwienie układu pokarmowego. Wraz z rozluźnieniem jakie funduje nam alkohol, zmniejsza się tempo wchłaniania niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. A to prowadzi do spowolnienia metabolizmu.

#6 Alkohol i wzmożone pragnienie na tłuszcz

Szczególnie dzień po piciu alkoholu pojawia się lawina zachcianek na tłuste potrawy. Dzieje się tak, ponieważ alkohol pobudza substancję chemiczną w mózgu, zwaną galaniną, do wzrostu co powoduje, że mamy ochotę na pokarmy bogate w tłuszcze.

Kiedy następnym razem sięgniesz po kieliszek ulubionego wina, drinka, czy piwo zastanów się czy jest sens zaburzać rytm dnia, treningów. Wiedz, że po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu w twoim organizmie dzieją się wszystkie z wyżej wymienionych rzeczy.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie