Jak znaleźć czas na ćwiczenia, gdy jesteś zapracowaną mamą?

Ile razy swoje potrzeby odepchnęłaś na dalszy plan?
Jak znaleźć czas na ćwiczenia, gdy jesteś zapracowaną mamą?
13.01.2023
Katarzyna Lemanowicz

No właśnie, zbyt często. A już najgorszą opcją jest rezygnowanie z aktywności fizycznej. Dlaczego? Tego dowiesz się poniżej!

Jak znaleźć czas na ćwiczenia, gdy jesteś zapracowaną mamą?

Kiedy jesteśmy w ferworze rodzicielstwa i sprawy dzieci dominują nasze życie, pierwsze z czego rezygnujemy to treningi, czy jakakolwiek aktywność fizyczna. Ale znalezienie czasu na ćwiczenia to nasz obowiązek. Tylko jak znaleźć tę chwilę w ciągu dnia na ćwiczenia, kiedy jesteś zapracowaną mamą?

Niezbędnym elementem jest dostosowanie oczekiwań do możliwości. Nie ma co porywać się z motyką na słońce i obiecywać sobie coś, czego nie jesteśmy w stanie spełnić. Wiemy, że czasami wyjście na trening z domu jest trudne, dlatego zamiast dobijać się myślą, że kolejny raz trening nie wypalił, znajdźmy odrobinę przestrzeni w sypialni i na początek poćwiczmy choć te 15 minut.

Zgodnie z wytycznymi Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, opublikowane w 2021 roku, dorośli Amerykanie potrzebują 150 minut średnio intensywnych ćwiczeń aerobowych tygodniowo. Odpowiada to 20 minut treningu, szybkiego marszu, jazdy na rowerze, czy pływania dziennie.

Jeśli lubisz się zmęczyć i zrobić bardziej intensywny trening aerobowy, takie jak power joga, bieganie czy trening HIIT, zalecane jest 75 minut tygodniowo. To wychodzi jakieś 11 minut dziennie, co wydaje się totalnie do zrobienia, prawda?

5 sposobów na znalezienie czasu na ćwiczenia

#1 „Włącz” do treningu swoje dzieci: 

Wiemy, że chciałabyś tę chwilę treningu spędzić tylko ze swoimi myślami, albo najlepiej całkowicie wyłączyć głowę i po prostu ćwiczyć, odstresować się. Ale kiedy jest to niemożliwe, może warto przyjąć stan rzeczy taki jakim jest i zorganizować taki trening, na jaki możesz sobie pozwolić z dzieckiem. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której można spacerować chodź wszędzie, gdzie możesz na spacer z dzieckiem. Ćwicz jogę, bawiąc się z dzieckiem na podłodze. Kiedy pogoda sprzyja, weź dla dziecka rower lub hulajnogę – ty wtedy możesz pobiegać.

#2 Zorganizuj imprezy taneczne: 

Kto nie lubi tańczyć, wygłupiać się i szaleć? Dokładnie! Szczególnie dzieci uwielbiają taką formę zabawy! To także świetny sposób na zaangażowanie do działania całej rodziny. Tańcz zawsze i wszędzie, dosłownie, gdzie tylko możesz. Układajcie wspólnie choreografię, róbcie zawody taneczne, ale najważniejsze to świetnie się bawcie.

#3 Wykorzystaj codzienne chwile jako okazję do treningu

Prawdą jest, że nawet codzienne obowiązki mogą być niezłym treningiem. Noszenie zakupów spożywczych, praca w ogrodzie, sprzątanie – to wszystko możemy uznać za czynności budujące siłę. Zdajemy sobie sprawę, że może zabrzmieć to dość irracjonalnie, ale wykorzystaj siatkę z zakupami i zanim wniesiesz ją do domu, zrób kilka ruchów ćwiczących biceps. Podczas sprzątania rób przysiady, wykroki, wszystko to co angażuje mięśnie nóg, pośladki czy brzuch. Typowym ćwiczeniem fizycznym na ramiona jest przesuwanie szmatką w górę i w dół lustra. Genialnie wzmacnia ręce.

#4 Wstań chwilę wcześniej

Ta godzina wcześniej, zanim twoi bliscy zaczną się budzić może być najlepszą porą dnia, aby całkowicie skupić się na sobie. To co ważne, w czasie tej godziny rób wszystko to co sprawia, że czujesz się lepiej. To ty jesteś najważniejsza. Wiemy, że może być ciężko przyzwyczaić się i wstawać, skoro świt, ale dla chcącego nic trudnego.

#5 Trenuj przed snem

Choć niektóre badania jasno wskazują, że energiczny trening tuż przed pójściem spać może zakłócać sen, to mimo wszystko może to być jedyny czas w ciągu doby, kiedy masz szansę na zbudowanie siły i lekkie rozciąganie.

Trenowanie, kiedy jesteś zapracowaną mamą może wydawać się nieosiągalne, ale przy odrobinie dostosowania oczekiwań i kreatywności możesz zrobić dla siebie naprawdę wiele.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
haniaaa (Ocena: 5) 20.01.2023 08:22
ja stosowałam już wiele suplementów niby które miały sprawić że w miesiąc schudne 10 kg głupio w to wierzyłam przyznam .... sporo kasy wydane i nie pomogło. Jakiś czas temu byłam u nas w Poznaniu w centrum nie opodał św, Marcina na ul Ratajczaka jest sklep konopny konopna farmacja zaszłam tam i kupiłam dwie rzeczy yerba mate z konopiami i Muscle Care Green Tea wszystko kosztowało nie całe 40 zł znajdziecie ich w sieci ....Yerbe piłam 6 razy dziennie kapsułkę stosowałam jedna na dzień. w miesiąc może nie schudłam 10 kg ale 3 kilo ze mnie zeszło więc polecam jak ktoś chce pomału natruralnie gubić z wagi
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.01.2023 09:05
Jestem zapracowana ale mam czas na ćwiczenia, moje dzieci też mają swoje maty i ćwiczą ze mną. Po porodach sporo przytyłam więc dbam o siebie, zdrowo jedząc pijąc mineralną cisowiankę i ćwicząc.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie