Oto dlaczego nie powinnaś brać prysznica od razu po treningu

Według ekspertów prysznic bezpośrednio po wysiłku jest jednym z gorszych pomysłów. Dlaczego? Tego dowiesz się poniżej.
Oto dlaczego nie powinnaś brać prysznica od razu po treningu
21.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Zmęczenie, drżenie mięśni i pot lejący się strumieniami – to oznaki konkretnego treningu, po którym wzięcie prysznica to must have. Jednak okazuje się, że to nie jest najlepszy pomysł. Podobno prysznic bezpośrednio po treningu może być szkodliwy dla organizmu i zdrowia.

Dlaczego prysznic bezpośrednio po ćwiczeniach to zły pomysł?

Prysznic pomaga rozluźnić mięśnie, ukoić zmęczenie i zrelaksować. Bezdyskusyjnie ta mała przyjemność bezpośrednio po treningu ma wiele korzyści fizycznych jak i psychicznych. Ale… według ekspertów powinniśmy odczekać, zanim po siłowni pobiegniemy pod prysznic. Dlaczego?

Przez cały trening napinasz mięśnie, a cały twój wysiłek zwiększa tętno, przyspiesza krążenie krwi, a co za tym idzie temperaturę ciała. Jeśli nie zaczekasz, aż temperatura ciała spadnie poniżej 37 stopni Celsjusza, wzięcie dodatkowo ciepłego prysznica grozi przegrzaniem.  Z kolei, jeśli zafundujesz sobie zimny prysznic ryzykujesz szokiem termicznym. Lepiej uzbroić się w cierpliwość i odczekać chwilę.

Kiedy wziąć prysznic po treningu?

To, że należy umyć się po intensywnym treningu to jest jasne! Warto zmyć z siebie nagromadzone bakterie, pot i toksyny wydalone podczas treningu. Co jest zalecane? Warto poczekać 15 do 20 minut, zanim weźmiesz prysznic. Najlepszą opcją będzie naprzemienny prysznic, raz gorący raz zimny. To poprawi krążenie krwi i przyspieszy regenerację mięśni.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie