Czy dzięki odpowiednim butom można biegać szybciej i bardziej efektywnie?

Czy dzięki odpowiednim butom można biegać szybciej i bardziej efektywnie?
22.06.2021
Katarzyna Lemanowicz
adidas prezentuje najnowszą odsłonę butów z serii adizero, stworzonych z myślą o rozwijaniu prędkości na asfalcie i na bieżni. Jej najjaśniejszą gwiazdą jest model stworzony do bicia rekordów przez zawodników ze światowej elity, ADIZERO ADIOS PRO 2. W skład kolekcji wchodzą również zupełnie nowe modele ADIZERO BOSTON 10, ADIZERO PRIME X oraz kolce lekkoatletyczne AVANTI TRACK SPIKE, które trafią tego lata na nogi najszybszych biegaczek i biegaczy na świecie. 

ADIZERO ADIOS PRO 2

Debiutujący w zeszłym roku, model ADIZERO ADIOS PRO nie miał sobie równych w biegowym świecie, a najlepsze zawodniczki i zawodnicy bili w nim rekordy świata. Biegnąc w pierwszej edycji ADIZERO ADIOS PRO, Kenijka Peres Jepchirchir dwukrotnie poprawiała rekord świata w półmaratonie w biegu samych kobiet, podczas gdy Kibiwott Kandie ustanowił najlepszy wynik wszech czasów na tym samym dystansie, zdejmując 29 sekund ze swojej wcześniejszej życiówki.

Za każdym razem, gdy staję na linii startu, myślę przede wszystkim o swojej rodzinie. Wszystkie godziny, które spędzamy w odosobnieniu są dla nas trudne, ale musimy się na to godzić. Wykorzystuję to jako swoją motywację, chcę być pewna, że podczas każdego wyścigu daję im powód do dumy, ponieważ daję z siebie wszystko. Zakładając w zeszłym roku na nogi model ADIZERO ADIOS PRO, za każdym razem biegłam na swoim najwyższym poziomie, ustanawiając przy tym nowe rekordy świata. Udowodniłam swojej rodzinie, że cały czas spędzony z dala od siebie był tego wart. Od tamtej pory ściśle współpracowałam z zespołem adidas running aby zidentyfikować obszary, które możemy ulepszyć w kolejnej odsłonie ADIZERO ADIOS PRO. Udział w tworzeniu nowego produktu dał mi pewność, a także odpowiednie narzędzie do tego, abym mogła powtórzyć swój sukces w 2021 roku.

Peres Jepchirchir

Peres Jepchirchir, zawodniczka adidas i rekordzistka świata w półmaratonie

Odświeżony model ADIZERO ADIOS PRO 2 symbolizuje ambicję marki adidas aby stale ulepszać buty dedykowane najlepszym na świecie. Został zaprojektowany, stworzony i dopracowany z udziałem najszybszych biegaczy na świecie, czego efektem jest powstanie jeszcze lżejszego buta, niż w poprzedniej wersji.
W skład ADIZERO ADIOS PRO 2 wchodzi dwuwarstwowa i przemodelowana podeszwa środkowa LIGHSTRIKE PRO – odnowiona konstrukcja, dająca lepszy zwrot energii. Unikatowa technologia zawierających włókno węglowe pręcików ENERGYRODS, obecnie widocznych na zewnątrz podeszwy, zapewnia odpowiednią sztywność i jeszcze lepsze, anatomiczne dopasowanie do pracy stopy, przekładające się na mniejszą utratę energii, przy zachowaniu niskiej wagi.
Zaprojektowana na nowo podeszwa środkowa łączy się z niesamowicie lekką, stworzoną częściowo z recyklingowanego poliestru, cholewą CELERMESH 2.0. Stworzona z myślą o prędkości, wyróżnia się elastycznością, oddychalnością i odpowiednim wsparciem, zaprojektowanym w oparciu o dane zebrane od sportowców.
Dodatkowo, podeszwa zewnętrzna z gumy CONTINENTAL™ została wydłużona aż do samego czubka, podnosząc poziom trakcji i umożliwiając lepsze przyspieszenie. Nowa konstrukcja wokół pięty jeszcze lepiej zabezpiecza jej pozycję, poprzez ciasne zamknięcie i użycie antypoślizgowego materiału, przy jednoczesnym zapewnieniu większej miękkości w celu podniesienia poziomu komfortu.
adizero adios pro 2

ADIZERO BOSTON 10

Nawiązując do dziedzictwa serii adizero, do kolekcji trafił również model ADIZERO BOSTON 10. Oferuje on biegaczom najlepsze elementy konstrukcji ADIZERO ADIOS PRO 2, znane z zastosowania w butach startowych, w bardziej uniwersalnym, codziennym opakowaniu. W jego skład wchodzi ta sama pianka LIGHSTRIKE PRO, połączona z bardziej trwałą pianką LIGHTSTRIKE EVA w podeszwie środkowej, ENERGYRODS, miękka cholewa oraz podeszwa zewnętrzna z gumą CONTINENTAL™, które sprawdzą się podczas codziennych treningów, pozwalając cieszyć się trwałością i niską wagą buta.
adizero boston 10

ADIZERO PRIME X

Elementem kolekcji jest model ADIZERO PRIME X, łamiący wszelkie bariery, konceptualny but do biegów długodystansowych. Stworzony bez ograniczeń, aby podkreślić najważniejsze cechy ADIZERO ADIOS PRO 2, a także eksplorować i przesuwać limity technologii. Zawiera tę samą podeszwę środkową LIGHSTRIKE PRO, a także technologię ENERGYRODS, której sztywna konstrukcja została wydłużona aż do pięty, uniesionej na wysokość 50mm.
adizero prime x

AVANTI TRACK SPIKE

Kolekcję domykają zupełnie nowe kolce AVANTI TRACK SPIKE,  po raz pierwszy w historii przenoszące wszystko, co najlepsze w ulicznych startówkach, na bieżnię lekkoatletyczną . Zaprojektowane z myślą o najszybszych zawodnikach i zawodniczkach, startujących na największych stadionach i najważniejszych zawodach na dystansie 5 000 m oraz 10 000 m, zostały skrojone z myślą o szybkości. Zachowując flagową technologię ENERGYRODS, dostosowane do nawierzchni tartanowej, poprzez zmianę włókna węglowego na szklane – zapewniają sztywność, przy zwiększeniu elastyczności pod kątem biegów na bieżni. Konstrukcja SLINGLAUNCH HEEL, umiejscowiona w tylnej części buta, zainspirowana modelami wspinaczkowymi, została stworzona z myślą o zamknięciu pięty w bezpiecznej pozycji od pierwszego, do ostatniego kroku.

adizero oznacza permanentny stan ewolucji, a projektowanie tak doskonałego sprzętu jak ADIZERO ADIOS PRO 2 polega na wyłapywaniu najdrobniejszych detali, pozwalających na maksymalizację zysków. Z tak udanym produktem jak pierwsza edycja ADIZERO ADIOS PRO, nasze zadanie nie polegało na powrocie do deski kreślarskiej, ale na przetworzeniu ogromnej ilości informacji, przekazanych nam przez sportowców, którzy z niego korzystali, odnosząc się do najdrobniejszych detali i niemal rozkładając buta na czynniki pierwsze, w celu ulepszenia, dopracowania i zoptymalizowania zastosowanych w nim rozwiązań. To samo dotyczy modelu ADIZERO BOSTON 10, którym jestem szczególnie podekscytowany. Został on niezwykle ciepło przyjęty przez sportowców, którzy mieli okazję go testować, a stanowi on przykład kolejnej wizji, która została wdrożona w życie w naszej niekończącej się misji tworzenia najlepszego sprzętu sportowego i dalszego umożliwiania im bicia kolejnych rekordów - James Foster, Vice President Product, adidas Running

Kolekcja adizero została stworzona w oparciu o dane i informacje zebrane od sportowców ze ścisłej, światowej czołówki. Podczas obozów w Kenii, dane mechaniczne, biomechaniczne i fizjologiczne były zbierane od czołowych długodystansowców, aby pozyskać wiedzę niezbędną do stworzenia butów startowych przyszłości.
Tego lata model ADIZERO ADIOS PRO 2 trafi na nogi takich sportowców jak Peres Jepchirchir, Joyciline Jepkosgei, Rhonex Kipruto, Kibiwott Kangie, Stephan Kiprop, Philemon Kiplimo, Amos Kipruto, Bernard Kimeli, Abel Kipchumba, Bethwell Yegon oraz Bravin Kiptoo. Kolce AVANTI TRACK SPIKE posłużą czołowym zawodnikom stadionowym, podczas rywalizacji na najwyższym światowym poziomie w sezonie letnim – wśród nich Rhonex Kipruto, Nicholas Kimeli oraz Muktar Edris.
adidas
Każdy zakup jednego z trzech produktów adizero poprzez aplikację zakupową adidas lub w sklepach stacjonarnych adidas, umożliwi dodatkowo darmowy dostęp do konta Premium w aplikacji adidas Running na okres 3 miesięcy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie