Czy wiesz, że biorąc gorącą kąpiel możesz spalić tyle kalorii ile w trakcie biegania?

Sprawdź czy relaks może być skuteczniejszy od treningu!
Czy wiesz, że biorąc gorącą kąpiel możesz spalić tyle kalorii ile w trakcie biegania?
fot. istock.com
26.10.2020
Katarzyna Lemanowicz

Kąpiel może być bardziej skuteczna niż ćwiczenia – tak twierdzą naukowcy. Dr Steve Faulkner z Uniwersytetu w Loughborough, twierdz, że kąpiel może przynosić więcej korzyści niż trening, a dodatkowo zapobiegać cukrzycy typu 2.

Gorąca kąpiel może spalać tyle kalorii ile w trakcie biegania

To, że gorąca relaksująca kąpiel z olejkami aromatycznymi przynosi korzyści – wiadomo. Ale w jaki sposób bierne ogrzewanie może poprawiać twoją kondycję i zdrowie? Dr Faulkner wraz z zespołem zbadali wpływ gorącej kąpieli o temperaturze 40 st.C. wpływ na poziom cukru we krwi i liczbę spalonych kalorii. W badaniu tym wzięło udział 14 osób, z czego każda najpierw poddała się godzinnej, relaksującej kąpieli o temperaturze 40st.C., a także godzinną jazdę na rowerze.

Badanie dowiodło, że taka godzinna sesja kąpieli może nie pozwoliła stracić tyle kalorii co podczas jazdy na rowerze. Ale… Zużyła tyle energii co 30 minutowy spacer.

Gorąca kąpiel - ile spala kalorii

fot. istock.com

Zobacz więcej: 5 sposobów na skuteczne pozbycie się boczków

Ogólny poziom cukru we krwi w obu przypadkach był podobny – potwierdza dr Faulkner. Wyjaśnił również, że przeciwzapalne właściwości ćwiczeń są ważne dla naszego układu odpornościowego i pomagają nam zwalczać choroby. To samo dotyczy kąpieli  - biernego ogrzewania – niweluje przewlekłe stany zapalne, które często towarzyszą chorobom przewlekłym takim jak cukrzyca typu 2.

Jeśli nie masz siły iść na siłownię, a chcesz spalić trochę kalorii nalej gorącej wody do wanny, wlej ulubiony olejek aromatyczny, puść relaksującą muzykę i odpocznij!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie