Rozstępy po ciąży, czy każda z nas musi je mieć?

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Rozstępy po ciąży, czy każda z nas musi je mieć?
fot. istock.com
17.09.2020
Dominika Stanisławska

Rozstępy po ciąży to zmora każdej kobiety. Wszak bycie mamą nie oznacza, że mamy o siebie nie dbać. Warto zawczasu przygotować swoją skórą na szybkie rozciąganie i stosować kremy na rozstępy, a po porodzie odpowiednią pielęgnację. Warto w tym miejscu dodać, że na rozstępy ogromny wpływ mają nasze uwarunkowania genetyczne. Jeśli mama i babcia nie miały rozstępów, to jest duża szansa, że my także nie będziemy ich mieć. Stosowanie kosmetyków na pewno nie zaszkodzi, jednak względy genetyczne też warto mieć na uwadze.
Zobacz więcej: Baby blues - wszystko na temat smutku poporodowego

Rozstępy, jak im zapobiec?

Ciało kobiety w czasie cięży rozciąga się do swoich granic, co oznacza, że pękają włókna kolagenowe i skóra się zapada. Właśnie te zapaści to rozstępy. Najpierw są czerwono fioletowe, a następnie stają się jaśniejsze niż skóra, przez co bardzo się odznaczają. Głównie powstają w miejscach, które najbardziej się rozciągają czyli na brzuchu i piersiach. Kiedy tylko zaczynamy widzieć zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele, należy zadbać o swoją skórę. Na rynku jest wiele produktów dla kobiety w ciąży, które zapobiegają rozstępom. Najważniejsze jest, aby pić dużo wody, która zapewnia skórze elastyczność. Kolejną kwestią jest stosowanie tłustych olejków i kremów – najlepiej z witaminą E, która odpowiada za jędrność skóry. W tym miejscu warto dodać, że zapotrzebowanie na witaminę E wynosi od 8 do 13 mg na dobę. Poza kremami i witaminami, ważny jest masaż skóry, który można wykonać pod prysznicem. Masaż polega na wykonywaniu kolistych ruchów szczotką do masażu lub frotową rękawicą. Dobrze zrobi też rozciąganie i gimnastyka, które uelastycznią skórę.
Najpierw są czerwono fioletowe, a następnie stają się jaśniejsze niż skóra, przez co bardzo się odznaczają.
fot. istock.com

Rozstępy po ciąży, jak je zniwelować?

Jeśli w ciąży regularnie dbałaś o swoją skórę, a niewielkie rozstępy i tak się pojawiły, to rozwiązaniem na to są kremy. Nie rezygnuj z wcierania olejków i kremów z witaminą E, jednak możesz do tego dołożyć wizyty u kosmetyczki. Specjalista doradzi, jaki zabieg w twoim wypadku będzie najlepszy i nie urwie portfela. Zabiegi u kosmetyczki przynoszą efekty po kilku wizytach, ale im lepiej o siebie dbałyśmy podczas ciąży, tym szybciej zobaczymy efekty. Najlepszym zabiegiem na pozbycie się rozstępów jest terapia laserowa, jednak jest ona kosztowna. Często kosmetyki dla dzieci, które kupujesz swojemu maluchowi mogą pomóc również tobie – zwłaszcza oliwki.
Zobacz więcej: Jak najszybciej pozbyć się "pociążowych" kilogramów?

SONDA
Masz rozstępy po ciąży?
Masz rozstępy po ciąży?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie