Jak schudnąć i utrzymać wynik na stałe?

Często mówi się, że zgubienie kilku czy kilkunastu kilogramów nie jest takie trudne jak utrzymanie tego wyniku.
Jak schudnąć i utrzymać wynik na stałe?
fot. istock.com
18.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Efekt jo-jo – na pewno o nim słyszałaś. Zaczynając zdrowy styl życia, odchudzanie czy treningi to dopiero początek. Zdarza się, że po osiągnięciu wymarzonej wagi, czy kształtów wracamy do starych nawyków i niestety… Waga rośnie i bardzo szybko okazuje się, że wróciłaś do figury sprzed odchudzania. Cały wysiłek, godziny spędzone na siłowni, rezygnacja z ulubionych deserów – to wszystko idzie na marne. Powrót do starych nawyków jeszcze bardziej spowalnia metabolizm i zaburza pracę twojego organizmu.

Zobacz więcej: Chcesz stracić na wadze? O to co możesz zrobić, żeby przyspieszyć efekty

Chcesz schudnąć i na stałe utrzymać efekty diety? Stosuj tych kilka zasad:

  • Zamiast eliminować pokarmy, zacznij od dodania większej ilości niskokalorycznych warzyw i chudego białka;
  • Nie eliminuj przekąsek, zamiast tych niezdrowych wybierz owoce lub koktajle owocowe z dodatkiem jogurtu czy kefiru albo warzywa na przykład z klasycznym hummusem;
  • Wybierz niskokaloryczne sosy i przede wszystkim przygotowywane samodzielnie, na bazie oliwy z oliwek, musztardy, soku z cytryny i pikantnych przypraw zamiast tych gotowych.
  • Wprowadź do swojej rutyny treningowej ćwiczenia siłowe przynajmniej trzy razy w tygodniu.
  • Na stałe do swojego menu wprowadź chude i dobrej jakości białko
  • Bądź codziennie aktywna, zamiast jeździć windą wybieraj schody, staraj się jeździć do pracy rowerem, rób około 10 000 kroków dziennie.
  • To co najważniejsze – przez czas odchudzania wypracuj zdrowe nawyki, niech to nie będzie dla ciebie konieczność, a przyjemność. Nie narzucaj sobie ograniczeń i zbyt intensywnych, wyczerpujących treningów. Rób wszystko z głową, z umiarem i w zgodzie z twoim stylem życia.

Kluczem do sukcesu jest wypracowanie zrównoważonych nawyków. Zapamiętaj prawidłowa utrata wagi to ok. 1-1,5kg tygodniowo. Nie idź drogą na skróty, bądź cierpliwa, a istnieje większe prawdopodobieństwo, że efekty utrzymają się na stałe.  

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie