Dlaczego każdy trening powinnaś zaczynać od „brzuszków”?

Słyszałaś zapewne też, żeby aktywować mięśnie rdzenia. Odgrywają one istotną rolę począwszy od najbardziej podstawowych ruchów – chociażby wstawanie z łóżka, chodzenia, bieganie, podnoszenie rzeczy, skończywszy na treningach.
Mięśnie brzucha składają się z mięśni zewnętrznych skośnych, wewnętrznych skośnych, poprzecznych i mięśnia prostego. Tworzą one swojego rodzaju ścianę, która chroni narządy wewnętrzne i wspomaga mięśnie kręgosłupa – to dzięki nim utrzymujesz wyprostowaną postawę.
fot. istock.com
Skośne mięśnie są z kolei odpowiedzialne za zginanie i rotację tułowia, poprzeczne natomiast za stabilizację kręgosłupa lędźwiowego i miednicy. Mięsień prosty brzucha (tak zwany sześciopak) to bardzo ważny mięsień postawy. Mięśnie brzucha pomagają również w podstawowych funkcjach – takich jak oddychanie, są aktywowane kiedy kichamy, kaszlemy, czy na przykład w trakcie porodu. To bez wątpienia mięśnie, które odgrywają istotną rolę w życiu codziennym.
Tak naprawdę każdy ruch, który wykonujemy, czy to uderzenia piłką lekarską, bieganie, szybki marsz wymaga użycia mięśni rdzenia. Jeśli te mięśnie nie są aktywowane zwiększasz ryzyko kontuzji.
Zobacz więcej: To jedno ćwiczenie skutecznie wyszczupli twoje uda
Prostym przykładem jest przysiad ze sztangą. To ćwiczenie, które przede wszystkim uderza w mięśnie pośladków oraz czworogłowe uda. Bez ustabilizowania i aktywowania mięśni rdzenia, nie tylko to ćwiczenie nie będzie skuteczne, ale też możesz narazić swój kręgosłup na poważne uszkodzenie. To bardzo istotne, żeby przy podnoszeniu ciężaru do góry napiąć mięśnie rdzenia – po pierwsze automatycznie wyprostujesz plecy, a po drugie to ćwiczenie będzie bardziej efektywne. Bez aktywacji rdzenia, użyjesz pleców to podniesienia się – a tu nie o to chodzi!
fot. istock.com
Po pierwsze, musisz uświadomić sobie rolę tych mięśni w codziennym funkcjonowaniu, w najbardziej prozaicznych czynnościach. Po drugie wprowadź do każdej rozgrzewki ćwiczenia skupiające się przede wszystkim na tej partii. Dynamiczna rozgrzewka w połączeniu z tymi kilkoma ćwiczeniami – idealne połączenie:
A teraz zacznij trening! Do dzieła!