Właśnie TO dzieje się z tłuszczem gdy chudniesz

Odchudzasz się, tracisz kilogramy… Czy zastanawiałaś się kiedyś co faktycznie dzieje się z tłuszczykiem?
Właśnie TO dzieje się z tłuszczem gdy chudniesz
fot. istock.com
01.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Niektórzy myślą, że tłuszcz, który spalasz zamienia się w paliwo do produkcji energii i ciepła, inni że jest wydalany z kałem i moczem, a jeszcze niektórzy, że zamienia się w masę mięśniową. Wszyscy są w błędzie…

Co dzieje się z tłuszczem gdy chudniesz?

To w co zamienia się tkanka tłuszczowa jest ściśle powiązane z procesem metabolicznym. Nadmiar węglowodanów i białek przekształcany jest w naszym organizmie w tłuszcz – trójglicerydy. Kiedy staramy się schudnąć organizm metabolizuje właśnie te trójglicerydy. Cząsteczka trójglicerydów składa się z węgla, wodoru i tlenu, którą można rozdzielić tylko przez uwolnienie tych atomów w procesie zwanym utlenianiem.

Zobacz więcej: Uwielbiasz trenować wcześnie rano? Zobacz co zjeść przed treningiem.

Naukowcy zbadali cały proces „spalania tłuszczu” i wyszło, że gdy 10kg tłuszczu zostało utlenione, to 8,4kg zostało wydalone przez płuca w postaci dwutlenku węgla, a 1,6kg przekształciło się w wodę. Naukowcy dowiedli też, że do utlenienia 10kg tłuszczu potrzebne jest 29kg tlenu – które musi zostać dostarczone przez płuca.

Według obliczeń naukowców, z 84% spalonego tłuszczu uchodzi wraz z oddechem, a 16% przemienia się w wodę i jest wydalane wraz z potem i moczem.

Zobacz więcej: Proste i skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch i jędrne pośladki

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie