Dlaczego silne pośladki sprawią, że będziesz lepszym biegaczem?

Trenujesz pośladki głównie z tego samego powodu co większość – mają być jędrne, kształtne i mega sexy…
Dlaczego silne pośladki sprawią, że będziesz lepszym biegaczem?
fot. istock.com
03.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Świetnie! A czy zwróciłaś kiedyś uwagę na pośladki lekkoatletów? Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego są, aż tak wyrzeźbione? Istnieje ścisły związek pomiędzy pracą pośladków, a pracą nóg – teoretycznie dość logiczne, ale często zabierając się za bieganie o tym zapominamy.

Wielokrotnie to podkreślaliśmy – chcesz biegać szybciej, efektywniej i bez kontuzji? W swoim planie treningowym uwzględnij ćwiczenia siłowe, szczególnie skup się na treningu nóg i pośladków.

Dlaczego silne pośladki sprawią, że będziesz lepszym biegaczem?

Dlaczego pośladki są tak ważne – jeśli mięśnie pośladków są słabe, po prostu nie angażują się podczas biegania, a co za tym idzie większość siły uderza w mniejsze i słabsze części ciała: ścięgna podkolanowe – co może prowadzić do urazów łydek, a także ścięgna udowe i ścięgna Achillesa. Wzmocnienie mięśni pośladków pozwala dzielić się lub zmniejszać siłę obciążenia podczas biegania – przez skupienie tej siły właśnie na „twoim tyłku”. Takie wygenerowanie większej mocy sprawia, że biegasz szybciej i dużo bardziej efektywnie.

Trening pośladków

fot. istock.com

Jak trenować?

Wykorzystaj każde ćwiczenie, które angażuje mięśnie pośladków: przysiady, wykroki, wymachy, a nawet podskoki. Co ważne, nie zapominaj o treningu siłowym, angażującym mięśnie – uwierz nam to gwarancja sprawności, lepsze efektywności, większej siły i zniwelowanie ryzyka kontuzji.

Zobacz więcej: 6 szybkich, skutecznych i wypróbowanych ćwiczeń na pośladki

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie