Tych 6 pozornie zdrowych produktów nie powinnaś jeść przed treningiem!

To, że coś jest dobre dla twojego ciała nie oznacza, że będzie tak samo dobre w trakcie treningu.
Tych 6 pozornie zdrowych produktów nie powinnaś jeść przed treningiem!
fot. istock.com
15.10.2020
Katarzyna Lemanowicz

Oczywiście, różnimy się od siebie, nie każdy reaguje tak samo na różnego rodzaju posiłki ale warto zastanowić się czy przypadkiem te z pozoru zdrowe produkty, nie osłabiają twojej kondycji i wydolności treningowej.

Produkty, których nie powinno się jeść przed treningiem

#1 Siemię lniane

To genialne źródło błonnika, jest naturalnym środkiem przeczyszczającym i bardzo pozytywnie wpływa na regulację funkcjonowania układu pokarmowego. Ale chyba jesteśmy zgodne, że nie o taki efekt „totalnego oczyszczenia” chodzi ci w trakcie biegania, czy jakiegokolwiek treningu. Już 1 łyżeczka siemienia lnianego działa cuda, ale uważaj, bo zbyt duża jego ilość może powodować zaparcia lub wręcz przeciwnie – biegunkę. Najbezpieczniej jest jeść codziennie na czczo napar z siemienia lnianego: 1 łyżeczkę zalej wrzącą wodą, odczekaj ok. 15 minut (w tym czasie możesz naszykować się do wyjścia z domu) i następnie wypij ten napar.

Posiłek przed treningiem

fot. istock.com

#2 Koktajle

Zielone, czy te na bazie białka to bardzo dobry posiłek regeneracyjny, po wysiłku. Uważaj na wszelkiego rodzaju koktajle przed treningiem, szczególnie jeśli nie robisz ich sama. Nie trudno o wysoki poziom cukru we krwi, który może spowodować nagły odpływ energii w samym środku treningu. Pamiętaj też, że smoothie to w końcu płyn ;) i jego duża objętość może zwiększyć potrzebę częstszego korzystania z toalety, co za tym idzie nieplanowane przerwy w łazience, które burzą cały twój plan treningowy. Jeśli już chcesz wypić koktajl przed treningiem, zrób to na co najmniej 2 godziny przed.

Zobacz więcej: To są najlepsze ćwiczenia dla kobiet!

#3 Masło orzechowe

Zdrowe tłuszcze: awokado i wszelkiego rodzaju masła orzechowe to doskonały wybór, ale nie bezpośrednio przed treningiem. Taka kaloryczna przekąska, jak zdrowa by nie była to nie najlepsza opcja, głównie ze względu na to, że możesz w trakcie treningu poczuć się słabo, i jedyne co chciałabyś zrobić to uciąć sobie kilkunastominutową drzemkę. Tłuszcz potrzebuje dużo więcej czasu do wytworzenia glikogenu niż węglowodany czy wysokiej jakości białko. Co więcej, ta przekąska, może spowodować refluks. Oczywiście możesz zjeść taką przekąskę przed treningiem (najlepiej ok. 1,5h przed) ale obserwuj swoje ciało. Jeśli poczujesz dyskomfort – odstaw i przenieś na posiłek potreningowy.

#4 Kawa

Ciepła woda z cytryną, herbata, czy kawa na czczo do doskonały wybór jeśli masz czas tylko na szybki i intensywny trening. Ciepłe płyny doskonale aktywują całe ciało, łącznie z poruszeniem układu trawiennego. Chyba nie chodzi ci o to, żeby w trakcie biegania musieć nagle skorzystać z toalety. Naukowo udowodniono, że kofeina może poprawić twoją wytrzymałość i intensywność treningu, dlatego masz dwie opcje. Albo postawisz na tabletki (czy proszek) z kofeiną, albo napij się espresso ale na jakieś 40 minut przed treningiem.

Co jeść przed treningiem?

fot. istock.com

#5 Jabłko

To doskonałe źródło węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Jabłko – jak wielokrotnie pisaliśmy – świetnie nadaje się na przekąskę przedtreningową. Ale… zawiera sporo błonnika, który w nadmiarze może powodować rozstrój żołądka lub nawet biegunkę i to w najmniej oczekiwanym momencie – czyli w trakcie treningu. Błonnik to jeden z ważniejszych składników, bo pomaga regulować pracę jelit, ale lepiej unikaj zjedzenia jabłka dosłownie na 5 minut przed treningiem.

Zobacz więcej: Ta blogerka fitness uczy akceptacji własnego ciała

#6 Napoje sportowe

Teoretycznie wszystkie napoje dla sportowców są idealnie skomponowane i mają tylko wspomóc efektywność treningów. Niestety, większość z nich zawiera sorbitol, ksylitom, izomalt czy mannitol – substancje, które nie są w pełni wchłaniane przez jelita. Skutkiem tego mogą być wzdęcia, skurcze czy nawet biegunka. W swojej diecie starasz się unikać cukrów w postaci słodyczy czy soków, a te składniki są właśnie tak powszechne w napojach dla sportowców. Po co dostarczać tych zbędnych i nikomu niepotrzebnych składników. Uwierz nam, nie potrzebujesz specjalistycznych produktów, jeśli biegasz, trenujesz na normalnym – amatorskim poziomie w zupełności wystarczy ci woda. Jeśli przechodzisz na wyższy poziom treningów, to albo przygotuj napój z elektrolitami sama w domu, albo wybieraj z półki to co najzdrowsze – po prostu czytaj etykiety.  

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gość (Ocena: 5) 15.10.2020 16:11
Nie lubię jeść przed treningiem, bo wtedy czuję się ociężała. Na siłownie biorę ze sobą jedynie butelkę cisowianki a po powrocie do domu zabieram się za przygotowanie pełnowartościowego śniadania :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie