Zależy ci na szybkim spaleniu niechcianego tłuszczyku? TEN TRENING to absolutna rewelacja!

Żaden inny trening nie zajmuje tak mało czasu! Na zrobienie całego zestawu potrzeba nie więcej niż 30 minut.
Zależy ci na szybkim spaleniu niechcianego tłuszczyku? TEN TRENING to absolutna rewelacja!
fot. istock.com
19.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Dlatego trening interwałowy o wysokiej intensywności, czyli HIIT (High Intensity Interval Training) bije rekordy popularności. Stworzono go dla wyczynowych sportowców, by poprawić ich wydolność przed zawodami.

Wkrótce okazało się, że „skutkiem ubocznym” tych ćwiczeń jest szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, a mięśniowa pozostaje bez zmian. Dzięki HIIT możesz więc szybko i bezpiecznie schudnąć, w stosunkowo krótkim czasie.

Trening HIIT - na czym polega?

Trening interwałowy o wysokiej intensywności polega na przeplataniu intensywnych ćwiczeń aerobowych, siłowych i wytrzymałościowych, które robi się maksymalnie szybko i wykorzystując maksimum siły, z przerwami na aktywny odpoczynek, podczas którego należy wykonywać łagodne ćwiczenia cardio. Trening może składać się z różnych ćwiczeń, np. przysiadów, przysiadów z wyskokami, pompek, skoków na skakance, sprintu czy jazdy na rowerze. Jego efektem jest zwiększenie wydolności, wzmocnienie mięśni, obniżenie ciśnienia krwi i szybka utrata tkanki tłuszczowej.

Zobacz więcej: 5 ćwiczeń, które sprawią, że wszyscy zwrócą uwagę na twoje nogi!

Trening HIIT - jak działa?

Zwiększony wysiłek podczas treningu HIIT powoduje, że serce podczas jednego uderzenia przepompowuje więcej krwi niż podczas zwykłego treningu. Z każdym kolejnym treningiem zwiększa się wydolność serca – ono staje się silniejsze, a ty możesz ćwiczyć intensywniej. Ten rodzaj aktywności pozwala zredukować tkankę tłuszczową – dochodzi do tego nie tylko dzięki szybkiemu spalaniu kalorii. Wysoka intensywność treningu prowadzi też do podwyższenia poziomu hormonów odpowiedzialnych za uwolnienie komórek tłuszczu. Efekt? Tkanka tłuszczowa (a nie mięśniowa) zostaje wykorzystana jako paliwo do ćwiczeń.

Trening HIIT - jak działa?

fot. istock.com

Trening HIIT - jak zmaksymalizować efekty?

Wyjątkową odmianę treningu interwałowego o wysokiej intensywności stanowi tabata. Jest bardzo efektywna i krótka – cały zasadniczy trening (bez rozgrzewki i rozciągania) trwa… tylko 4 minuty! Ćwiczysz przez 20 sekund, odpoczywasz przez 10 sekund, powtarzasz całość 8 razy. Krócej nie znaczy jednak łatwiej. Ćwiczenia należy wykonywać z największą intensywnością, na jaką cię stać, nie jest to więc trening dla początkujących. Zwłaszcza, że ćwiczeń nie można robić byle jak. Ich wykonywanie wymaga staranności i znakomitej techniki (w przeciwnym razie można sobie nawet zaszkodzić). Profesor Izumi Tabata, któremu przypisuje się stworzenie tzw. Protokołu Tabaty, dla japońskich olimpijczyków udowodnił, że tak intensywny trening poprawia wydolność tlenową i beztlenową organizmu, a efekty czterominutowych ćwiczeń są porównywalne (a niektórzy twierdzą, że nawet lepsze) z efektami godzinnego treningu aerobowego.

Zobacz więcej: Koniec z wymówkami, ten trening dasz radę zrobić nawet jak jesteś bardzo zajęta!

Jak skutecznie schudnąć?

fot. istock.com

Trening HIIT - czy jest dla każdego?

Trening będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą lub nie chcą poświęcać na ćwiczenia wiele czasu i lubią urozmaiconą aktywność (programy mogą być skomponowane z różnych ćwiczeń). Ze względu na dużą szybkość i intensywność istnieje spore ryzyko kontuzji. Warto więc najpierw dobrze zapoznać się z techniką wykonywania ćwiczeń (najlepiej pod okiem profesjonalnego trenera). Tak intensywnego wysiłku nie powinny też podejmować osoby mające problemy z układem krążenia (nadciśnienie, zaburzenie rytmu serca). Warto też zachować ostrożność przy kłopotach ze stawami czy kręgosłupem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem i trenerem. A kiedy już zdecydujesz się na HIIT, pamiętaj, by nie wykonywać tego treningu co dzień. Odpoczynek jest w tym przypadku bardzo ważny.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.08.2020 17:00
Interesujący artykuł dowiedziałam się o kilku ciekawych sprawach o którchych nie wiedziałam. Sama trenuje jak to się mówi sport to zdrowie. Ostatnio dowiedziałam się o genialnym spalaczu tłuszczu. Daje świetne wyniki. Przekonajcie się sami https://linkd.pl/7upr
odpowiedz
Polecane dla Ciebie