Czy dieta wg grupy krwi naprawdę działa?

Dieta wg grupy krwi jest od dobrych kilku lat dość popularnym i chętnie wybieranym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i zadbanie o swoje zdrowie.
Czy dieta wg grupy krwi naprawdę działa?
fot. istock.com
09.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Zamysł diety jest bardzo prosty: dostosowujesz posiłki i rutynę treningową do grupy krwi: A, B, AB lub O. Ta personalizacja diety ma za zadanie jak najbardziej efektywne schudnięcie i jednoczesne zwiększenie energii. Jednak nie wszyscy specjaliści są przekonani co do słuszności i skuteczności stosowania tej diety.

Dieta wg grupy krwi - jak działa i na czym polega?

Po raz pierwszy wspominał o niej lekarz medycyny naturalnej: Peter D’Adamo, a szczegóły opisał w swojej bestsellerowej książce: Eat Right for Your Type. Zaproponował tam, żeby ludzie spożywali pokarmy, które mają pozytywne reakcje chemiczne z ich grupą krwi. Fani tej diety twierdzą, że tak indywidualne podejście do układanego menu pomaga szybciej trawić posiłki, co prowadzi do skutecznej utraty masy ciała i ogólnie zdrowszego stylu życia.

Badania wskazują, że grupa krwi jest kluczowym czynnikiem genetycznym, który wpływa na wiele obszarów zdrowia i dobrego samopoczucia.

Peter D’Adamo opisał grupy krwi w oparciu prace Williama C.Boyda – antropologa krwi. Boyd wyróżnił populację świata na 13 geograficznie różnych gatunków. D’Adamo zgrupował te 13 ras wg grup krwi – każdej dając inne zalecenia żywieniowe.

Zobacz więcej: Kiedy powinnaś jeść lekkie, a kiedy ciężki posiłki?

Grupy krwi i ich charakterystyka

Grupa krwi 0 – łowca

Posiadaczom poleca dietę wysokobiałkową. D’Adamo twierdzi, że jest to najstarsza grupa krwi. Osoby z grupą krwi 0 powinny jeść głównie chude mięso: drób i czerwone mięso wołowe, ryby i warzywa. Te osoby powinny łatwiej poradzić sobie z trawieniem ziaren, fasoli i nabiału.

Grupa krwi A – nazywana rolniczą

D’Adamo uważa, że powstała jakieś 20 000 lat temu razem z początkiem rolnictwa. To dieta wolna od mięsa i uzależniona głównie od owoców i warzyw: fasoli i roślin strączkowych oraz produktów pełnoziarnistych.

Grupa krwi B – nomadyczna

D’Adamo twierdzi, że jej początki sięgają jakieś 10 000 lat temu. Osoby z tą grupą krwi cechuje silny system immunologiczny i bardzo sprawny układ trawienny. Dieta dla osób z grupą krwi B łączy mięso i warzywa, ale radzi im się unikać: kukurydzę, pszenicę, grykę, soczewicę, pomidory, orzeszki ziemne, nasiona sezamu i kurczaka. Natomiast w każdej ilości można jeść warzywa zielone, jaja i niskotłuszczowe produkty mleczne.

Grupa krwi AB – enigma

D’Adamo twierdzi, że jest dość młoda grupa krwi, która powstała jakieś 1000 lat temu. Osoby z tą grupą krwi powinny spożywać przede wszystkim tofu, owoce morza, nabiał i zielone warzywa. Unikać jak ognia powinny kofeiny, alkoholu, surowego, wędzonego i peklowanego mięsa.

Poza dietą, treningi również są ściśle dostosowane do grupy krwi, i tak na przykład osoby z grupą A powinny przede wszystkim postawić na jogę i tai-chi, natomiast ćwiczenia aerobowe, bieganie, jazda na rowerze itp. powinno być zarezerwowane głównie dla osób z grupą krwi 0.


fot. istock.com

I chociaż dieta zgodna z grupą krwi nie jest aż tak popularna jak na przykład dieta PAELO czy KETO – dieta, to ma swoich zwolenników, którzy twierdzą że już na drugi dzień stosowania diety ich skóra wygląda dużo lepiej, mają więcej energii i po prostu czują się lepiej.

Zobacz więcej: Dieta arbuzowa - to bardzo skuteczny sposób na odchudzanie

Dużo bardziej sceptyczni są medyczni eksperci: twoja grupa krwi nie może wpływać na twoją dietę tak samo jak twój znak zodiaku”. Badania z 2013 roku opublikowane przez American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że nie ma żadnych dowodów na poparcie zależności między grupą krwi a sposobem żywienia i wpływu tego jedzenia na funkcjonowanie.

Jeśli mimo wszystko decydujesz się na rozpoczęcie jakiejkolwiek diety, warto najpierw skonsultować się z lekarzem odnośnie twojego stanu zdrowia i tego, który rodzaj żywienia jest dla ciebie najlepszy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie