Jak trenować w trakcie upałów?

Upały, gorące powietrze wcale nie muszą oznaczać rezygnacji z treningów.
Jak trenować w trakcie upałów?
fot. istock.com
14.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Zastosuj tych kilka prostych zasad i korzystaj z możliwości ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Jak trenować w trakcie upałów?

#1 Słuchaj sygnałów, które wysyła twój organizm

Ćwiczenie w trakcie upałów dodatkowo obciąża twój organizm, dlatego szalenie ważne jest żeby znać swoje ograniczenia, zwracać uwagę na sygnały i ich nie bagatelizować. Jeśli w jakimś momencie poczujesz się oszołomiona, zacznie ci być duszno i nie będziesz mogła „złapać” oddechu natychmiast przerwij, schowaj się w cień i napij wody. Zmniejsz intensywność treningów i nie forsuj się. Co ważne, w trakcie treningów podczas upałów rób regularne przerwy i pij (więcej niż zwykle) wody.

#2 Trenuj jak najwcześniej

Najchłodniej jest o świcie, dlatego najlepszym rozwiązaniem w trakcie upałów jest właśnie trening jak najwcześniej. Poza tym poranne ćwiczenia naładują cię energią na cały dzień.

#3 Wybierz odpowiedni zestaw ubrań sportowych

Oddychające i lekkie stroje treningowe, dzięki którym pot wyparuje, a twój organizm, będzie mógł się efektywnie ochłodzić. Odpowiedni strój to gwarancja zachowania chłodu podczas treningu, a dodatkowo pomagają uniknąć podrażnienia skóry. Istotnym elementem stroju treningowego jest nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Ważne, żeby czapka wykonana była z przewiewnego materiału odprowadzającego wilgoć i zapewniała ochronę SPF.


fot. istock.com

#4 Wybierz trening interwałowy

Ten rodzaj treningu pozwala po pierwsze efektywniej spalać kalorie, a po drugie więcej odpoczywać, po to żeby twój organizm mógł się ochłodzić i napić się wody. Najlepszym rozwiązaniem jest trening w zacienionym miejscu – zapewni ochronę przed słońcem i ciepłem.

#5 Nie zapomnij o filtrach

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV nie dotyczy tylko leżenia na plaży. Nie zapomnij o odpowiednich kremach także podczas treningu – tym bardziej, że w ruchu opalasz się najszybciej. Warto też zadbać o to, żeby mieć przy sobie środek odkażający (niezbędny do przemycia rany), a także środek odstraszający owady.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie