Poznaj zalety i wady trzech najpopularniejszych pomiarów masy ciała

Dyskusja na temat zasadności ważenia się, mierzenia czy oceny BMI wydaje się nie mieć końca. Zwolenników każdej z metod jest sporo, ale co jest najlepsze dla ciebie?
Poznaj zalety i wady trzech najpopularniejszych pomiarów masy ciała
fot. istock.com
20.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Oczywiście warto znać swoje wymiary, wagę – te dane mówią też dużo o twoim ogólnym stanie zdrowia. Zapamiętaj, że nie możesz być niewolnikiem żadnej metody.

Jeśli mierzenie się wywołuje u ciebie lęk, negatywne emocje czy nawet depresję to oczywiście nie jest to korzystna forma oceny wyników diety. Pamiętaj najważniejsze to zaakceptować siebie i pokochać taką jaką jesteś.

To są najpopularniejsze metody pomiaru masy ciała

#1 BMI – Body Mass Index

To formuła, która określa stosunek wysokości do wagi ciała. BMI = masa ciała (kg)/wzrost2(m). Naukowcy wykazali, że BMI to dość wiarygodny wskaźnik tłuszczu w ciele dla większości dorosłych i zdrowych osób. Ten sposób pomiaru nie jest dobry dla osób starszych, czy dla osób o dużym napięciu mięśniowym. Prawidłowe BMI mieści się w granicy 19-25. To co poniżej, oznacza niedowagę, to co powyżej to nadwaga. BMI to szybki sposób na zakwalifikowanie danej osoby do grupy z niedowagą, normie czy nadwagą lub otyłością.        

Zobacz więcej: Wykorzystaj te ćwiczenia, a szybko schudniesz

#2 Ważenie

Najczęściej popełnianym błędem jest ważenie się codzienne i to w różnych godzinach. Nie jest tajemnicą, że w ciągu dnia waga może się wahać nawet o 2 kilogramy, w zależności od wielu czynników: jedzenie, nawodnienie, stres, czy po prostu pory dnia. Częste ważenie się może powodować frustrację i niezadowolenie, że nie widać efektów diety. Ważenie się jest dobre jeśli po pierwsze robimy to jednego konkretnego dnia i o określonej godzinie. Wiele osób myśli, że spadek masy ciała to już sukces, a wzrost to porażka – niekoniecznie! Pamiętaj, że mięśnie też ważą i to trochę więcej od tkanki tłuszczowej – podstawowe wagi nie informują przecież ile masy pochodzi z mięśni, a ile z tłuszczu.

Czy warto się ważyć?

fot. istock.com

#3 Mierzenie

Z tych wszystkich 3 sposobów ten jest najlepszy, pod warunkiem, że wykonujesz mierzenie raz w miesiącu, również o stałej porze. To dość uniwersalny sposób sprawdzania wyników diety i treningów cardio i siłowych. Wyznacz miejsca, które mierzysz: talia, obwód bioder, ud, łydek czy obwód biustu i postaraj się co miesiąc mierzyć to samo miejsce.

Postępy warto monitorować przez sprawdzanie beztłuszczowej masy ciała i poziom tkanki tłuszczowej – służą do tego specjalne urządzenia, które dokładnie wskazują wynik - najczęściej dostępne są w gabinetach lekarskich czy dietetycznych

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie