Czy chodzenie jest tak dobre jak bieganie?

Zaczynasz trenować z różnych względów: chcesz schudnąć, poprawić kondycję, dodać energii lub przyjaciółka wyciągnęła cię na wspólne zajęcia.
Czy chodzenie jest tak dobre jak bieganie?
fot. istock.com
16.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

O korzyściach płynących z biegania pisaliśmy już nie raz. Utrzymuje serce w dobrej kondycji, poprawia nastrój, odchudza i wzmacnia działanie układu odpornościowego. Ale badania wykazują, że bieganie to nie jest jedyne rozwiązanie, żeby w prosty i bardzo przystępny sposób o siebie zadbać.

W trakcie godziny biegania możesz spalić nawet do 800kcal. Nie trzeba specjalnych badań, żeby przyznać, że osoby biegające szybciej chudną o tych, którzy spacerują, że mają większą szansę na utrzymanie swojego BMI i obwodu talii.

Czy chodzenie jest tak dobre jak bieganie?

Badania potwierdzają także, że bieganie reguluje poziom hormonu apetytu, dużo lepiej niż chodzenie. Ale… nie samym odchudzaniem człowiek żyje, tak naprawdę każda aktywność fizyczna jest pożądana, a chodzenie może być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Zmniejsza ryzyko nadciśnienia, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także polepsza funkcjonowanie układu krążenia.

Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy biegania wiedzą, że jest to sport o dużym ryzyku kontuzji i urazów: kolan, stawów, ścięgien. W trakcie biegania twoje ciało doświadcza ogromnego nacisku. Oczywiście nie przekonujemy do rezygnacji z biegania, ale do wykorzystania różnych form treningu i wybrania spacerowania na przykład z obciążeniem. Dość energiczne chodzenie z ciężarami w rękach i na kostkach jest porównywalne do biegania ze średnią prędkością.

Dlaczego warto trenować?

fot. istock.com

Chodzenie polecane jest szczególnie osobom, z dość sporą wagą, o znacznym stopniu otyłości. Właśnie

po to, żeby nabrać kondycji, nie obciążać stawów i zacząć tracić kilogramy.

Zobacz więcej: Dlaczego każdy trening powinnaś zaczynać od "brzuszków"?

Prawdą jest, że każde jakakolwiek forma treningu cardio jest polecana. Poprawia nastrój, dodaje energii, pomaga schudnąć i polepsza kondycję.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie