O korzyściach płynących z biegania pisaliśmy już nie raz. Utrzymuje serce w dobrej kondycji, poprawia nastrój, odchudza i wzmacnia działanie układu odpornościowego. Ale badania wykazują, że bieganie to nie jest jedyne rozwiązanie, żeby w prosty i bardzo przystępny sposób o siebie zadbać.
W trakcie godziny biegania możesz spalić nawet do 800kcal. Nie trzeba specjalnych badań, żeby przyznać, że osoby biegające szybciej chudną o tych, którzy spacerują, że mają większą szansę na utrzymanie swojego BMI i obwodu talii.
Badania potwierdzają także, że bieganie reguluje poziom hormonu apetytu, dużo lepiej niż chodzenie. Ale… nie samym odchudzaniem człowiek żyje, tak naprawdę każda aktywność fizyczna jest pożądana, a chodzenie może być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Zmniejsza ryzyko nadciśnienia, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także polepsza funkcjonowanie układu krążenia.
Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy biegania wiedzą, że jest to sport o dużym ryzyku kontuzji i urazów: kolan, stawów, ścięgien. W trakcie biegania twoje ciało doświadcza ogromnego nacisku. Oczywiście nie przekonujemy do rezygnacji z biegania, ale do wykorzystania różnych form treningu i wybrania spacerowania na przykład z obciążeniem. Dość energiczne chodzenie z ciężarami w rękach i na kostkach jest porównywalne do biegania ze średnią prędkością.
fot. istock.com
Chodzenie polecane jest szczególnie osobom, z dość sporą wagą, o znacznym stopniu otyłości. Właśnie
po to, żeby nabrać kondycji, nie obciążać stawów i zacząć tracić kilogramy.
Zobacz więcej: Dlaczego każdy trening powinnaś zaczynać od "brzuszków"?
Prawdą jest, że każde jakakolwiek forma treningu cardio jest polecana. Poprawia nastrój, dodaje energii, pomaga schudnąć i polepsza kondycję.