Dieta amerykańskich gwiazd - stosuje ją Jennifer Lopez

Na czym polega? W skrócie: przez nieodmawianie sobie niczego przez większość tygodnia…
Dieta amerykańskich gwiazd - stosuje ją Jennifer Lopez
fot. Instagram @jlo
22.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Założenia tej diety, to jedzenie przez 5 dni w tygodniu wszystkiego na co masz naprawdę ochotę. Przez 2 dni w tygodniu zjadasz 25% zapotrzebowania kalorycznego. Zbyt piękne żeby było prawdziwe…?

Będąc na tej diecie musisz się stosować do pewnych zasad, między innymi: w trakcie tej 2 dniowej głodówki musisz jeść przede wszystkim produkty bogate w błonnik i pełnowartościowe białko. Wybieraj produkty dające uczucie sytości: warzywa, strączki, produkty pełnoziarniste, chudy nabiał, chude mięso, orzechy, pestki i jaja).

Autor tej diety, dr Michael Mosley pozwala zjeść w trakcie tych 2 dni głodówki nie więcej niż 500kcal.

Dieta 5:2 - na czym polega?

W 2012 roku Mosley zaczął przygotowania do programu telewizyjnego w BBC Horizon dotyczącego wydłużania życia. Punktem wyjścia rozważań było to, że krótkotrwałe ale bardzo restrykcyjne ograniczenie spożywanych pokarmów to jedyny sposób na długie i zdrowe życie. Dr Michael Mosley po przeanalizowaniu wielu wyników badań postanowił poeksperymentować na sobie i stworzył program dietetyczny 5:2, który w jego opinii jest najbardziej optymalny dla utraty wagi, dla zdrowia oraz dla samopoczucia.

Zgodnie z wymyśloną przez Mosleya dietą, przez 2 dni w tygodniu musisz bardzo ograniczyć ilość spożywanych kalorii: kobiety do 500kcal, mężczyźni do 600kcal. Jeśli rozłożysz tę ilość kalorii na cały dzień to powinnaś zjeść śniadanie i kolację. Między tymi posiłkami wyjdzie 12h postu.

Niektórzy modyfikują tę dietę i wprowadzają w trakcie tych 12h na przykład marchewkę czy jabłko. Ważne jest to, żeby wybierać posiłki bogate w białko i o niskim indeksie glikemicznym, stąd obecność ryb, chudego mięsa drobiowego bez skóry, dużej ilości warzyw.

No dobrze, ale czy to oznacza, że przez pozostałe 5 dni możesz jeść dosłownie wszystko i w każdej ilości? Nie do końca. W trakcie tych 5 dni chodzi przede wszystkim o czerpanie przyjemności z jedzenia, wspólnego biesiadowania z bliskimi i delektowania się pysznymi posiłkami. W trakcie tych 5 dni powinniśmy się wykazać inteligencją żywieniową i wybierać to co dla nas najlepsze i najzdrowsze, oczywiście im więcej warzyw, owoców, dobrej jakości mięsa, produktów pełnoziarnistych tym lepiej.

Mosley w swojej diecie i jej założeniach zaleca modyfikowanie pod własne preferencje i gusta, dostosowanie do twojego planu dnia i pory jedzenia posiłków.

Oczywiście w tej diecie nie chodzi o rzucanie się przez 5 dni na pizzę, hamburgery, tony słodyczy, alkoholu i słodkich napojów.

Zobacz więcej: Jak w szybkim tempie schudnąć 10kg?

Pewnie dla ciebie najistotniejsze jest to ile stracisz na wadze. Według obserwacji Michaela Mosleya, po 1 dniu postu możesz stracić 0,5kg.  Oczywiście jest to kwestia indywidualna i jedni chudną wolniej inni szybciej. Mosley twierdzi, że przez 10 tygodni diety możesz schudnąć ok. 5kg. On sam na tej diecie przez pierwsze 6 tygodni schudł 6kg.

Dieta 5:2 - dla kogo jest?

Warto stosować dietę 5:2 czy nie? Teoretycznie odbiega od zasad 5 posiłków dziennie, jedzonych regularnie co 3-4 godziny. Ale warto przyjrzeć się przede wszystkim przesłankom, które towarzyszyły Dr Mosleyowi przy tworzeniu tej diety.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie